sobota - 20. júla, 2024
, Lekári v Žiline diagnostikujú krvácanie tenkého čreva pokrokovou metódou

Lekári v Žiline diagnostikujú krvácanie tenkého čreva pokrokovou metódou

Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Žiline použili lekári po prvý raz pri diagnostike krvácania tenkého čreva novú metódu – kapslovú endoskopiu.

„Umožnila nám zistiť zdroj krvácania do tráviaceho traktu, do tenkého čreva. Vieme vyšetriť žalúdok, hrubé črevo. Tým, že tenké črevo je v strede traktu, je horšie dostupné. Sú určité vyšetrovacie metódy, ktoré to umožňujú, ale sú pomerne náročné a zaťažujúce pacienta,“ priblížil primár chirurgického oddelenia nemocnice Juraj Váňa.

Kapslová endoskopia je voči pacientovi šetrná. „Pacient prehltne jednorazovú kapsulku vo veľkosti gumeného medvedíka, v ktorej sa nachádza kamera. Tá posiela snímky na záznamník, ktorý má pacient na sebe. Nakoniec sa celý záznam stiahne a vyhodnotí špeciálnym softvérom a lekárom,“ vysvetlila lekárka Andrea Váňová.

Vyšetrenie absolvovala 67-ročná pacientka, ktorej lekári nevedeli iným spôsobom určiť miesto krvácania. „Šesť týždňov som bola na internom a snažili sa mi pomôcť. Vždy, keď mi dali krv, hneď vytiekla a až po prehltnutí tabletky pani doktorka na to prišla. Nebolelo to, akoby som prehltla malý cukrík. Po operácii som šiesty deň a cítim sa dobre. Všetkým im ďakujem za pomoc,“ opísala svoje pocity pacientka Anna.

Na kapslovú endoskopiu sa lekári v žilinskej fakultnej nemocnici pripravovali takmer pol roka. Túto diagnostickú metódu je možné využiť nielen u dospelých, ale aj u detí, pokiaľ sú schopné tabletku prehltnúť.

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *