piatok - 14. júna, 2024

Martinské leto opäť zakončí divadelná Scénická žatva

Národné osvetové centrum z poverenia Ministerstva kultúry SR vyhlasuje 91. ročník súťaží slovenských divadelných súborov Scénická žatva 2013Scénická žatva 2013 je vyvrcholením sezóny amatérskeho divadla dospelých, amatérskeho divadla mladých, divadla dospelých hrajúcich pre deti, detskej dramatickej tvorivosti a umeleckého prednesu poézie a prózy a tvorby recitačných kolektívov a divadiel poézie detí, mládeže a dospelých.

Celoštátny stupeň všetkých celoštátnych súťaží a prehliadok vyhlásených Národným osvetovým centrom, prípadne dobrovoľným organizátorom, s medzinárodnou nesúťažnou účasťou zahraničných divadelných súborov v spolupráci s mestom Martin, miestnymi inštitúciami a celoslovenskými organizáciami sa koná v dňoch 28. augusta – 1. septembra 2013 v Martine.

PROGRAM SCÉNICKEJ ŽATVY 2013 – 91. ROČNÍKA SÚŤAŽÍ SLOVENSKÝCH DIVADELNÝCH SÚBOROV NÁJDETE TU

Scénická žatva je najstarším festivalom neprofesionálneho divadla v Európe. Je to prehliadka, ktorá je vyústením práce približne stovky divadelných súbor a jednotlivcov, ktorí sa účastnia, postupových okresných, krajských a celoslovenských prehliadok. Tieto postupové prehliadky zahŕňajú nasledovné oblasti divadla: amatérske divadlo dospelých, divadlo dospelých hrajúcich pre deti, divadlo mladých, divadlo poézie, detská dramatická tvorivosť, umelecký prednes poézie a prózy.

Festival by sa mal stať súčasťou aktívnej podpory živej kultúry na Slovensku a taktiež aj jednou z hlavných aktivít v oblasti vzdelávania v neprofesionálnom divadle. Pre rozvoj týchto aktivít sa snažíme do procesu vzdelávania a odborného posudzovania produkcií zapojiť teatrológov, dramaturgov, režisérov, scénografov a kritikov.

Scénická žatva ako najstarší festival neprofesionálneho divadla v Európe je dôležitým prostriedkom pri zviditeľňovaní slovenského neprofesionálneho divadla a Slovenska v zahraničí. Ambíciou festivalu v budúcich rokoch je podpora vzdelávania v spolupráci so zahraničnými lektormi a taktiež aj vytvorenie priestoru pre konfrontáciu medzi profesionálnym a neprofesionálnym divadlom.

, Martinské leto opäť zakončí divadelná Scénická žatva

Zdroj: NOC

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *