štvrtok - 25. júla, 2024
, Medzinárodný deň Rómov sa oslavoval aj v Martine

Medzinárodný deň Rómov sa oslavoval aj v Martine

Martin, 8. apríla – Etnografické múzeum SNM v Martine, v spolupráci s mestom Martin a občianskym združením Detská misia, zorganizovalo oslavy Medzinárodného dňa Rómov, ktoré boli zamerané na prezentáciu rómskej kultúry.

„Slovenské národné múzeum v Martine má špecializovanú zložku, ktorá sa volá Múzeum kultúry Rómov na Slovensku a prostredníctvom nej si každý rok pripomíname Medzinárodný deň Rómov. Niekedy je to výstavou, niekedy podujatím, no tento rok sa nám to podarilo skĺbiť,“ prezradila kultúrno-propagačná manažérka, Milena Kiripolská.

Hlavným bodom programu bolo podujatie divadelného súboru Bakithan z Bardejova – Poštárky s komédiou Čistý ako ľalia. Návštevníci však mali možnosť navštíviť i vernisáž umeleckej výstavy – Zrkadlenie duše. Tá prezentovala diela viacerých rómskych neprofesionálnych aj profesionálnych výtvarníkov, neprofesionálnych rezbárov, sochárov a kováčskych remeselníkov. Pre najmenších návštevníkov boli pripravené súťaže v speve a tanci, ako aj tvorivé dielne zamerané, v súvislosti so spomínanou otvárajúcou sa výstavou, na výtvarné umenie.

Múzeum kultúry Rómov na Slovensku je pracoviskom s celoslovenskou pôsobnosťou. Začalo sa formovať na pôde niekdajšieho Etnografického múzea v Martine ako Dokumentačné centrum rómskej kultúry na Slovensku v roku 2002. V roku 2004 sa transformovalo na Múzeum kultúry Rómov na Slovensku. Ako špecializované múzejné pracovisko v rámci svojho zamerania kladie dôraz na výskumnú, akvizičnú, dokumentačnú, metodicko – odbornú, prezentačnú a kultúrno – výchovnú činnosť. Prezentuje históriu rómskeho etnika, rómsku kultúru a informuje o ich špecifikách. Súčasťou zbierkového fondu múzea sú predmety dokumentujúce kultúru bývania, odievania, spôsoby získavania obživy, stravovania, vybrané oblasti spoločenskej kultúry, život a dielo významných rómskych osobností a umelecké aktivity Rómov.

Ôsmy apríl je pamätným dňom Rómov na počesť prvého celosvetového kongresu, ktorý hostil zástupcov zo 14 krajín sveta. Konal sa v dňoch 8. – 12. apríla 1971 v Orpingtone pri Londýne. Účastníci tohto stretnutia založili prvú medzinárodnú rómsku organizáciu – Medzinárodnú rómsku úniu (Internacional Romani Union) a prijali niekoľko zásadných rozhodnutí. K najdôležitejším patrilo prihlásenie sa k svojej pravlasti – Indii, prijatie svojej vlajky, hymny a požiadali medzinárodné organizácie o rešpektovanie svojho vlastného etnického označenia – Róm/Rómovia. Za medzinárodný sviatok ho uznali účastníci IV. kongresu Medzinárodnej rómskej únie, ktorý sa konal v roku 1990 vo Varšave, ktorá je sídlom jej najvyšších orgánov. Okrem iného sa táto organizácia snaží participovať na procesoch podpory Rómov v politickej, ekonomickej, sociálnej, kultúrnej oblasti, oblasti vzdelávania a ľudských práv.

Zdroj: snm.sk

Foto: Rádio Rebeca

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *