nedeľa - 14. júla, 2024
, Mesto Žilina dbá o dobrý stav cyklistickej infraštruktúry

Mesto Žilina dbá o dobrý stav cyklistickej infraštruktúry

Počas letných prázdnin sa v Žiline vykonávali aj údržbárske práce na cyklistickej infraštruktúre. Na existujúcich cyklotrasách a všetkých cyklistických priechodoch sa obnovilo dopravné značenie, ktoré pozostáva z plných čiar, prerušovaných čiar, smerových znakov a piktogramov. Celková dĺžka obnovených cyklotrás je približne 4 km.

V júli sa obnovilo dopravné značenie cyklotrás: H4 (Kysucká cesta – Budatín), H2 (Ulica Antona Bernoláka/Bulvár), H3 (Ulica republiky – Predmestská – Hlboká – Nanterská – Karpatská), V10 (Ulica sv. Cyrila a Metoda) a taktiež všetky cyklistické priechody, najmä na kruhových objazdoch na Ulici vysokoškolákov, ktoré sú súčasťou cyklistickej trasy H23. 

Zároveň sa na Hlbokej ceste vyznačil staronový úsek cyklotrasy H3. Tento vyše 100 m dlhý úsek sa z pohľadu trasovania a bezpečnosti ukázal ako kritický, a preto sa na tomto úseku realizovala rekonštrukcia vodorovného dopravného značenia. Cyklisti, tak po novom budú v tejto jednosmernej komunikácii vedení v protismere po vyhradenom pruhu pre cyklistov s povolením protismerného prejazdu a v opačnom smere, teda v smere jazdy budú jazdiť spoločne s motorovými vozidlami. Toto riešenie sa ukázalo ako najideálnejšie najmä z pohľadu bezpečnosti, a to kvôli vedeniu hlavnej cesty z Ulice J. Kráľa. Cyklisti jazdiaci po cyklotrase v protismere už nebudú vystavení riziku možného stretu s motorovými vozidlami v mieste križovania Hlbokej cesty a Ulice J. Kráľa tak, ako to bolo doteraz. Obe tieto opatrenia boli financované z rozpočtu mesta.

Okrem obnovy vodorovného dopravného značenia cyklistických trás sa počas mesiaca august doplnila cyklistická infraštruktúra o nové prvky. V rámci projektu Na bicykli mestom sa na najfrekventovanejších cyklistických priechodoch osadili cyklistické držiaky. Nožné aj ručné cyklodržiaky slúžia cyklistom prechádzajúcim cez cyklistický priechod ako opora pri čakaní na vhodný moment prejazdu priechodom bez nutnosti zosadnúť z bicykla. Takéto cyklodržiaky boli osadené na dvoch kruhových objazdoch na Ulici vysokoškolákov, taktiež na priechode medzi OC Baumax a OC Dubeň, ďalej na priechode na križovatke Predmestskej a Veľkej okružnej a na križovatke pri HM Tesco. Zároveň sa v rámci projektu osadili aj 2 bezpečnostné zrkadlá, ktoré zvýšia bezpečnosť cyklistov jazdiacich po žilinských cyklotrasách.

Projekt Na bicykli mestom, ktorého rozpočet predstavoval sumu 1 500 €, podporil Nadačný fond Kia Motors Slovakia v Nadácii Pontis v plnej výške.

foto: mulica.sk

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *