streda - 28. februára, 2024
, Mesto Žilina nie je oprávnené vydávať povolenia na ťažbu
ťažba, stroje

Mesto Žilina nie je oprávnené vydávať povolenia na ťažbu

Občianske združenie Budúcnosť Považského Chlmca prostredníctvom jeho predsedníčky Anny Smikoňovej, ktorá bola v rokoch 2010 – 2014 poslankyňou Mestského zastupiteľstva v Žiline, zvolalo na dnes protestnú akciu k údajnej ťažbe štrkopieskov v mestskej časti Žiliny Považský Chlmec.

Mesto Žilina si dovoľuje informovať verejnosť o niekoľkých zásadných faktoch, ktoré pravdepodobne nie sú spomínaným aktivistom známe:

  • mesto Žilina nie je príslušný úrad na vydanie povolenia k akejkoľvek ťažbe, túto kompetenciu má jedine Obvodný banský úrad v Prievidzi (mesto Žilina spadá do pôsobnosti tohoto úradu),
  • na základe platného a schváleného Územného plánu mesta Žilina vydáva Stavebný úrad v Žiline územné rozhodnutie o využití územia, čo však nie je povolenie na ťažbu. K dnešnému dňu v tejto veci nebolo vydané rozhodnutie. Stavebný úrad nemôže vydať a ani nevydá územné rozhodnutie, ktoré nie je v súlade s Územným plánom mesta Žilina, pretože v tomto prípade by konal protiprávne.

Preto by mesto Žilina namiesto medializácie nepravdivých a poplašných správ skôr uvítalo, keby aktivisti z Považského Chlmca komunikovali priamo s mestom a jeho stavebným úradom, ktorí im poskytnú všetky potrebné, úplné a korektné informácie. Podotýkame, že platný územný plán bol predmetom schvaľovania poslancami v predchádzajúcom volebnom období, kedy bola poslankyňou aj predsedníčka OZ Budúcnosť Považského Chlmca pani Anna Smikoňová.

Autor: Pavol Čorba/hovorca mesta Žilina
Foto: Mesto Žilina

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

David Kollar, Barmuseum: Kollar/Cox/Raineri/Live – Special guest Erik Truffaz

Barmuseum: Kollar/Cox/Raineri/Live – Special guest Erik Truffaz

Slovenský gitarista a skladateľ filmovej hudby David Kollar predstaví mystickú a jedinečnú fúziu komponovanej a …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *