nedeľa - 14. júla, 2024
, Mesto Žilina podpísalo Memorandum o spolupráci pri ochrane ovzdušia

Mesto Žilina podpísalo Memorandum o spolupráci pri ochrane ovzdušia

V stredu 17. júna zástupcovia Českej, Slovenskej a Poľskej republiky podpísali Memorandum o spolupráci pri ochrane ovzdušia. Predstavitelia krajín sa zhodujú na tom, že ovzdušie je vec verejná a je nutné ho chrániť bez ohľadu na hranice štátov. Za krajské mesto Žilina podpísal memorandum druhý zástupca primátora Anton Trnovec.

Kvalita životného prostredia je v súčasnosti pálčivou témou. V otázke ochrany a zlepšenia životného prostredia hľadajú riešenia aj zástupcovia Českej, Slovenskej a Poľskej republiky (mesto Žilina v SR, mesto Ostrava v ČR, mestá Katovice a Opole v Poľsku).  Výsledkom ich spolupráce bol prvý ročník medzinárodnej  konferencie Ovzdušie bez Hraníc, ktorá sa konala 15. apríla v Ostrave. Zo záverov konferencie odborníci na životné prostredie a zástupcovia krajín vypracovali Memorandum o spolupráci pri ochrane ovzdušia, ktoré bolo slávnostne podpísané v stredu 17. júna 2015 v Ostrave na magistráte mesta. Na podpísaní memoranda zastúpil Slovenskú republiku aj druhý zástupca primátora mesta Žilina Anton Trnovec.

Základným obsahom memoranda je nasledovné: zefektívniť vzájomnú česko-poľsko-slovenskú spoluprácu výmenou vzájomných skúseností, podporiť ekologické opatrenia v lokálnom vykurovaní (výmena starých kotlov, ekologické palivá), podporiť zavádzanie BAT technológií (najlepšie dostupné technológie) vo všetkých 3 krajinách a zachovať konkurencieschopnosť priemyslu, vymieňať si pravidelne informácie o zdrojoch znečisťovania ovzdušia, nových technológiách a opatreniach v ochrane ovzdušia, prijať (do 2 mesiacov) a následne realizovať v jednotlivých krajoch konkrétne opatrenia a jedenkrát za rok zmapovať ich plnenie a prínos a napokon pravidelne opakovať konferenciu Ovzdušie bez hraníc.

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *