štvrtok - 26. decembra, 2024
, Na Neonatologickej klinike UNM bolo hospitalizovaných viacero bábätiek s Covid-19
Foto:Ilustračné

Na Neonatologickej klinike UNM bolo hospitalizovaných viacero bábätiek s Covid-19

Neonatologická klinika Univerzitnej nemocnice Martin zažívala v minulom roku situácie, ktoré nikdy predtým nepoznala. Klinika poskytuje zdravotnú starostlivosť fyziologickým novorodencom a ako jediné vysokošpecializované pracovisko na severnom Slovensku zabezpečuje starostlivosť aj pre kriticky chorých novorodencov. Zdravotníci boli zvyknutí, že od nich novorodenci odchádzali zdraví a rodičia šťastní.

„Teraz sa stretávame s tým, že matka trpí ochorením Covid-19 a našou úlohou je, aby novorodenec, pokiaľ je zdravý, neochorel. Všeobecne sa uvádza, že priebeh ochorenia je u novorodencov ľahký a bez následkov. Stávajú sa však aj prípady, že ochorenie môže prebiehať vážnejšie a zanechá dlhodobé následky. O trvalých dnes ešte informáciu nemáme, predpokladáme že budú,“ uviedol prednosta kliniky prof. MUDr. Mirko Zibolen, CSc. Ku každému prípadu preto pristupujú individuálne a s matkou všetko konzultujú. „Či chce mať dieťa pri sebe, alebo chce, aby sme dieťa izolovali s cieľom, aby neochorelo,“ vysvetlil profesor Zibolen. Ako ďalej upozornil, novorodenec, ktorý sa narodí mame pozitívnej na Covid-19 má relatívne malú šancu, že bude prvotne pozitívny. „Pokiaľ je dieťa  po narodení ošetrované mamou, a tá dodržiava všetky protiepidemické opatrenia, pravdepodobnosť, že dieťa ochorenie, je 5 až 7 krát vyššia, ako keby bolo od mamy úplne oddelené.“ Minulý rok bolo covid pozitívnych rodičiek 20, väčšina matiek zvolila možnosť úplnej separácie.

Na Neonatologickej klinike UNM ošetrovali niekoľko bábätiek, ktoré boli pozitívne na covid-19. Infikovali sa až po narodení a vo väčšine prípadov bolo dôvodom, že niekto v ich okolí bol pozitívny. „Veľká väčšina novorodencov, ktorí ochorenie dostanú, majú priebeh veľmi mierny. Vo svete sa však zaznamenali aj závažné stavy. V našom regióne sme mali jedno bábätko, ktoré malo vážne problémy, zmeny na pľúcach a je pravdepodobné, že mu ochorenie spôsobilo trvalé poškodenie zdravia,“ informoval prednosta martinskej neonatológie. Dieťa podľa profesora Zibolena ochorelo zhruba na 10 deň v domácom prostredí, hospitalizované muselo byť opakovane, naposledy vo veku šiestich mesiacov.

Iný je prípad, keď sa dieťa narodí matke, ktorá covid prekonala počas tehotenstva. „Už po narodení môže byť dieťa primárne choré. V literatúre je dokonca popísaný vyšší výskyt mŕtvo narodených detí v súvislosti s prekonaním ochorenia. Je vyššie riziko, že nastane trombotizácia v oblasti placenty. Mali sme 2 alebo 3 prípady, kedy tieto krvné zrazeniny vznikli v cievach mozgu dieťaťa. Sú to nové situácie, ktoré covid prináša a na ktoré musíme byť pripravení,“ upozornil prof. MUDr. Mirko Zibolen, CSc. Novorodencov, ktorí sa rodia mamám s Covid-19 je relatívne málo, prevádzka kliniky preto nie je obmedzovaná. Naďalej sa koncentrujú na „bielu medicínu“.

Situácia je náročnejšia pre personál a pre prístrojové vybavenie. Aj samotná organizácia práce na klinike prešla výraznými zmenami. „Je to pre nás nové, no my sa snažíme poskytovať zdravotnú starostlivosť tak, aby to bolo vždy v najlepšom záujme pacienta. O ochorení máme stále veľa nejasností, snažíme sa všetkým detičkám umožniť kontakt s maminou, za dodržania všetkým protiepidemických opatrení,“ priblížila primárka Neonatologickej kliniky doc. MUDr. Katarína Maťašová, PhD. Upozornila, že ochorenie Covid-19 môže mať u predčasne narodených detí veľmi závažný priebeh a môže sa pre ne stať život ohrozujúcim ochorením. „Návšteva covid pozitívnej dospelej osoby na neonatologickej jednotke intenzívnej starostlivosti preto nie je povolená. Z toho vyplývajú aj požiadavky na testovanie rodičov,“ vysvetlila primárka. Navyše podľa jej slov musia na klinike riešiť aj situácie s nedostatkom personálu, ktorý môže chýbať kvôli čerpaniu OČR, prípadne karanténe. „Pandémia významne zasiahla do spoločenskej stránky našej práce. Pokiaľ ide o kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti, je taká ako v období pred pandémiou. Naša práca je obmedzená v tom zmysle, že nemôžeme umožniť obom rodičom taký kontakt s ich dieťatkom, ako by sme si to aj my želali,“ uzavrela docentka Katarína Maťašová.

Zdroj: UNM

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Šláger kola, Šláger kola prilákal na martinský štadión 1903 divákov! Divácka kulisa domácich tlačila vpred no obrat sa v závere nekonal

Šláger kola prilákal na martinský štadión 1903 divákov! Divácka kulisa domácich tlačila vpred no obrat sa v závere nekonal

V 8. kole 2. Slovenskej hokejovej ligy, v Šlágri kola MHA Martin hostil súpera z …