sobota - 18. mája, 2024
, Národná kultúrna pamiatka Elektrárne má vlastnú publikáciu

Národná kultúrna pamiatka Elektrárne má vlastnú publikáciu

Kniha ELEKTRÁRNE bola vydaná pri príležitosti rekonštrukcie národnej kultúrnej pamiatky Elektrárne v Žiline. Historická budova Elektrární, ktorá sa nachádza v priamom centre mesta, významne prispela k technologickému a ekonomickému rastu Žiliny. V knižke nájdete okrem dejín energetiky v Žiline aj príbehy pamätníkov či historické fotografie Žiliny.

Historická budova Elektrární je pozoruhodným funkcionalistickým dielom renomovaných architektov Františka Bednárika a Ferdinanda Čapku zo 40-tych rokov minulého storočia. Za národnú kultúrnu pamiatku bola vyhlásená v roku 2011. V blízkej budúcnosti bude jej poslaním poskytnúť zázemie pre moderné mestské bývanie. Unikátna poloha Elektrární v centre Žiliny už roky nie je využívaná. Rekonštrukcia budovy si však vyžaduje citlivý prístup a zároveň je výzvou pre zachovanie nadčasovosti a variabilnej funkčnosti objektu situovaného v priamom centre mesta.

Vydanie publikácie ELEKTRÁRNE iniciovala súkromná spoločnosť, ktorá je investorom projektu a na tvorbe jej obsahu sa podieľali nielen žilinskí historici Vladimír Majtan a Peter Štanský, ale príbehmi prispeli aj samotní pamätníci, ktorí v administratívnej budove bývalých elektrární prežili veľkú časť svojho života. Knihu dopĺňajú historické fotografie Žiliny, dokumentačné fotografie žilinského fotografa Mareka Jančúcha a ilustrácie výtvarníčky Daniely Krajčovej. O grafické spracovanie sa postaral Peter Dlhopolček.

Časť výťažku z predaja publikácie bude venovaná na projekt rekonštrukcie Novej Synagógy – Kunsthalle. Kniha je k nahliadnutiu pre občanov na Radnici mesta Žilina počas pracovných hodín.

Autor: Pavol Čorba/hovorca mesta Žilina
Foto: Mesto Žilina

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *