pondelok - 22. apríla, 2024
, Od čoho je závislá pracovná mobilita na Slovensku
Foto: shutterstock

Od čoho je závislá pracovná mobilita na Slovensku

Prečo sa rozhodujete zmeniť svoju aktuálnu pracovnú pozíciu vy? Určite sú to viac menej vo všetkých prípadoch hlavne financie a vyššia mzda. Nie všetci majú ale to šťastie, aby si platovo výhodnejšie zamestnanie našli vo svojom rodisku, mieste, kde majú trvalý pobyt. Preto cestujú a neváhajú prejsť niekoľko kilometrov za prácou, ktorá im vyhovuje.

Čo hovoria štatistiky?

Štatistiky sú jedným z dobrých ukazovateľov, ktoré hovoria o aktuálnom stave a fungovaní spoločnosti alebo  jednotlivých systémov. Jedna z nich tvrdí, že v minulom roku sa miera ochoty vycestovať za prácou a opustiť svoj vlastný trvalý pobyt vyšplhala na 56,7 %, čo je o niečo menej ako v dávnejšej minulosti. Na 23 % sa znížil zasa počet ľudí, ktorí boli ochotní sa za lepšou prácou priamo presťahovať s celou rodinou.

Čo je za tým?

V prvom rade sú to vysoké náklady na cestovanie, kde viac ako 60 percent ľudí nie je ochotná minúť 50 €. Pre ľudí, ktorí tak musia ešte uživiť niekoľko člennú rodinu je to nerentabilné. Iné je to zasa v prípade práce, ktorá je v tomto smere výhodnejšia no dostupná až za hranicami SR.

Nahlasovať sa pri dlhodobom pracovnom pobyte v mieste, kde nemáte trvalé bydlisko je dnes síce jednoduché, pretože môžete využiť prechodný pobyt evidenčného charakteru, ktorý vám prináša rovnaké výhody, tak ako občanom s trvalým pobytom v danom meste.

Ale zároveň seba aj rodinu, ktorá je niekde úplne inde, uživiť až tak ľahké už nie je. Táto situácia platí viac-menej v regiónoch severného a východného Slovenska, na čo samozrejme doplácajú miestne firmy. V Bratislave je to samozrejme iné a lepšie. Ak pritom ešte využijete charakter takéhoto špeciálneho trvalého pobytu, platí to dvojnásobne. Len si musíte prepočítať všetky výhody a nevýhody a vzájomne ich porovnať s tým, čo vám a vašej rodine prinesú.

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

záhradné ploty, Najnovšie trendy pri stavbe oplotenia

Najnovšie trendy pri stavbe oplotenia

Stavba oplotenia sa neustále vyvíja a prichádza s novými trendmi a inováciami. S narastajúcim dôrazom …