sobota - 20. júla, 2024
, Druhé semifinále Eurovízie 2016: Poznáme druhú polovicu finalistov!

Druhé semifinále Eurovízie 2016: Poznáme druhú polovicu finalistov!

Dňa 12. mája sa na veľkom pódiu v Global Arene vo švédskom Štokholme predstavilo zvyšných 18 krajín, ktoré už po 21.00 hod. nášho času zabojovali o postup do veľkého finále Eurovízie 2016. V našom článku nájdete zmapovaný večer z tejto medzinárodnej speváckej šou.

SLEDUJTE NAŽIVO EUROVÍZIU 2016

ONLINE

 • 23:07 – Druhé semifinále Eurovízie 2016 sa skončilo. Nezmeškajte veľké finále, ktoré sa bude konať už túto sobotu (14. mája) o 21.00 hod. nášho času na Eurovision.TV. Ja vám ďakujem za pozornosť a prajem dobrú noc!
 • 23:00 – Do finále postupuje týchto 10 krajín: Lotyšsko, Gruzínsko, Bulharsko, Austrália, Ukrajina, Srbsko, Poľsko, Izrael, Litva a Belgicko.
 • 22:55 – Diváci sa oboznámujú s druhou polovicou automaticky postupujúcich krajín do finále ako Nemecko, Taliansko, Švédsko a Veľká Británia.
 • 22:46 – Predtým než sa dozvieme výsledky hlasovania, môžeme si vychutnať tanečné vystúpenie na tému „Človek vs. stroj“.

 • 22:45 – Hlasovanie je ukončené! Teraz sa konečne dozvieme ďalšiu 10-tkú, ktorá sa dostane do samotného finále už túto sobotu.
 • 22:29 – Počuli sme skladby všetkých 18-tich krajín. Každý môže hlasovať až 20x. Moderátori otvorili linky a Európa môže začať hlasovať za svojich favoritov. Tu je rekapitulácia. Upozorňujem, v druhom semifinále nevystúpilo Arménsko z dôvodu obrovských dlhov voči EBU.

 • 22:26 – Mladá 19-ročná Laura Tesoro to poriadne na pódiu rozbalila v tanečnom štýle. Belgičanka svojou skladbou „What´s The Pressure“ chce publiku povedať, aby zabudli na všetok okolitý tlak našej spoločnosti a aby sa ľudia konečne zamerali na veci, ktoré sú podstatné. Jednoducho máme robiť to, čo nás teší.
 • 22:22 – Pred nami je pieseň z Albánska. Eneda Tarifa je veľmi známa umelkyňa nielen v Albánsku ale aj v susednom Kosove. V Štokholme bude reprezentovať Albánsko s piesňou „Fairytale“. Spoločne s najznámejším albánskym hercom Arjanom Culiqim natočili seriál Piruet, ktorý mal v krajine obrovský úspech. Vo voľnom čase sa venuje svojej trojročnej dcérke.
 • 22:18 – Nika Kocharov a Young Georgian Lolitaz prichádzajú s veľmi špeciálnym a kreatívnym štýlom. Na Eurovízii budú reprezentovať Gruzínsko s piesňou „Midnight Gold“. Rockové kapely tohto typu sú určitým okorením celej súťaže a fanúšikovia si môžu trošku aj „podskočiť“.
 • 22:14 – Z chladného Nórska prichádza Agnete so singlom „Icebreaker“. Pieseň prechádza zmenou tempa, ktoré sa vám páči alebo ho nemôžete ani vystáť. Pieseň rozpráva o tom, byť tu pre niekoho, kto niečo prekonáva. Pre samotnú speváčku je to jedna z najúprimnejších a najosobnejších piesní venovaná jej kamarátstvu, ktorá trvá do dnešných čias. Aj keď Agnete spieva po anglicky, atmosféra piesne prináša chladnú modrú a sýte farby, ktoré môžete zažiť počas zimy v Nórsku.
 • 22:11 – Jamala, vlastným menom Susana Džamalova, je ukrajinská speváčka, skladateľka a herečka. Tento rok Jamala reprezentuje Ukrajinu s jej vlastnou piesňou „1944“. Pieseň „1944“ je venovaná jej prastarej mame, ktorá bola spoločne s jej štyrmi deťmi a ostatnými krymskými Tatármi deportovaná z Krymu. V roku 1944 totiž Josif Stalin prikázal všetkých krymských Tatárov deportovať do strednej Ázie pre údajnú kolaboráciu s nacistami. Európska vysielacia únia oznámila na sociálnej sieti, že text nemá politický názov ani text a tak Ukrajina môže s touto piesňou vystúpiť na tohtoročnej Eurovízii.

 • 22:06 – Moderátor Mans Zelmerlow poukazuje na to, že mnoho súťažných skladieb poukazuje práve na lásku. Petra Mede sa už teraz nachádza v Green Roome, kam poputujú všetci súťažiaci, ktorí už majú svoje vystúpenie za sebou. Hneď sa presunula k Dami In z Austrálie. Petra prezradila, že Dami sa ako 9-ročná presťahovala do Austrálie a že veľmi miluje Spice Girls.
 • 22:03 – Dánska popová skupina Lighthouse X prichádza s posolstvom: „Urobiť svet lepším prostredníctvom sily hudby“. V Global Arene vystupujú s piesňou „Soldiers Of Love“. Lighthouse X pozostáva z troch umelcov, ktorí sú blízkymi priateľmi. Veria, že je možné vytvoriť skupinu, ktorá si vezme sociálnu zodpovednosť prostredníctvom hudby.
 • 21:59 – Poli Genova z Bulharska nie je žiadnym nováčikom na Eurovízii. Už v roku 2011 vystúpila so skladbou „Na Inat“, neskôr bola hlavnou moderátorkou juniorskej Eurovízie a tento ročník prišla publiku predstaviť singel „If Love Was a Crime“.
 • 21:55 – Modrá a červená no predsa speváčka prišla v bielych šatách. Slovinsko vyslalo tento rok do Švédska ManuEllu so singlom „Blue and Red“. Pri počúvaní tejto skladby môžete spozorovať podobné prvky ako pri Taylor Swift. Svoj žiaľ pretavila do písania piesní, ktoré ju udržiavali vo vôli žiť. Vyhlasuje, že každý z nás musí nasledovať svoje sny, pretože život je krátky, aby sme ho len prežívali.
 • 21:51 – Diváci si v tejto chvíli majú možnosť vychutnať skladbu „Sound of Silence“ od austrálskej speváčky Dami In. V zákulisí sa šušká, že práve táto skladba by mohla byť víťaznou. Avšak, v prípade víťazstva Austrálie sa nebude súťaž môcť konať v tejto krajine, ale Austrália si sama zvolí hosťovskú krajinu pre budúci ročník Eurovízie.

 

 • 21:47 – Donny Montell, vlastným menom Donatas Montvydas, je litovský spevák a textár. Aj on už reprezentoval Litvu v roku 2012 s piesňou „Love Is Blind“. Sám tvrdil, že sa do súťaže ešte raz vráti. To sa veru aj stalo! Na javisku odpálil svoju skladbu „I´ve Been Waiting For This Night.“ Po textovej stránke skladba hovorí o osobe, ktorú čakal celý svoj život, ale na druhej strane môže singel hovoriť aj o tom, ako dlhý čas čakal na túto príležitosť.
 • 21:43 – Tento rok bude Macedónsko reprezentovať jedna z najznámejších macedónskych pop a rockových hviezd, Kaliopi s piesňou „Dona“. Pieseň je spievaná v macedónčine. Speváčka je známa na celom Balkáne pre jej nádherne spevavý a farebný hlas a pre jej originálnu interpretáciu.
 • 21:39 – Od piesne so silným textom prejdeme do Írska k bývalému členovi známej chlapčenskej skupiny Westlife. Nicky Byrne bol vybraný interne, aby reprezentoval Írsko v Štokholme s piesňou „Sunlight“. Pieseň „Sunlight“ je o láske a o tom, že každý deň je novým dňom, keď môžeme začať od začiatku. Predtým ako sa niekam vydá, má vo zvyku zaklopať s obrúčkou na dvere lietadla a zavolať na odkazovač svojho otca, ktorý v roku 2009 zomrel. Dodáva mu to silu.
 • 21:35 – Speváčka ZAA zo Srbska prichádza divákom predniesť skladbu „Goodbye (Shelter)“, ktorá poukazuje na stop násiliu páchanom na ženách. Pred vystúpením má vo zvyku stáť za oponou a sledovať publikum. Počas vystúpenia si očami vyberie niekoho z publika a venuje mu/jej úplnú pozornosť.
 • 21:32 – Petra Mede spoločne s Mansom sa vybrali v Eurovision Taxi vyzdvihnúť hostí i fanúšikov smerujúci do Global Areny.
 • 21:28 – „Vlčí muž“ z Bieloruska. Aj tak by sme mohli povedať o spevákovi z Bieloruska. IVAN, vlastným menom Alexander Ivanov, bude tento rok reprezentovať Bielorusko v Štokholme s piesňou „Help You Fly“. Jeho obľúbeným ročným obdobím je zima a fascinujú ho severské krajiny.  To sa odrazilo aj počas vystúpenia najmä po farebnej stránke. Využité grafické efekty dodali skladbe poriadny šmrnc. Najprv chcel spevák vystúpiť úplne nahý spoločne s vlkmi, avšak bolo by to nevhodné vzhľadom aj na vysielací čas, či „morálku“ televízie.

 • 21:25 – Hovi Star sa venuje spevu od roku 2009. Niektorým môže pripomínať svojím imidžom známeho speváka Adama Lamberta. Tento rok bude reprezentovať Izrael v Štokholme s piesňou „Made of Stars“. Pieseň bola upravená štyrikrát, keďže Hovi je perfekcionista a bolo preňho veľmi dôležité, aby sa ľudia vedeli stotožniť s textom.
 •  21:19 – Rykka, vlastným menom Christina Maria, je speváčka a textárka, pôvodom Kanaďanka. Začínala ako folková speváčka ale až populárna hudba jej priniesla slávu. Rykka bude reprezentovať Švajčiarsko po víťazstve v národnom kole s piesňou „The Last Of Our Kind“. Pieseň je triumfálnou baladou o postavení sa za lásku až na kraj sveta.
 • 21:16 – Horúci kandidát na víťazstvo tohtoročnej Eurovízie. Michal Szpak prichádza zo samotného Poľska predviesť skladbu „Color of Your Life“. V národnom kole vo Varšave porazil jedného z najhorúcejších favoritov, Edytu Górniak, ktorá reprezentovala Poľsko na Eurovízii v roku 1994.
 • 21:12 – Ako prvý prichádza na javisko spevák Justs z Lotyšska. Pieseň „Heartbeat“ zložila minuloročná reprezentantka Lotyššska na Eurovízii Aminata, čo je aj výrazne tento vplyv počuť v tejto skladbe. Jeho sólová kariéra začala účasťou vo výbere do Eurovízie v národnom kole.
 • 21:11 – Moderátori pripomenuli opäť systém hlasovania. V hľadisku sme momentálne mohli vidieť víťazku z roku 2014 Conchitu Wurst.
 • 21:06 – Moderátori dali divákom ťažkú otázku: „Čo je Eurovízia?“ Namiesto zbytočného vysvetľovania zaspievali príbeh tejto medzinárodnej súťaže v skladbe „Story Of ESC“.

 • 21:03 – Na pódiu sa objavila už známa moderátorska dvojica Petra Mede a Mans Zelmerlow. Publiku oznámili, čo ich dnes večer čaká. Mimo nášho kontinentu sledujú Eurovíziu Austrália, Čína, či po prvý raz aj USA.
 • 21:00 – Začíname druhé semifinálové kolo Eurovízie 2016!
 • 20:51 – Trošku pohľad do zákulisia. Už o chvíľu to celé vypukne!

 • 20:44 – Pred 3 rokmi vo švédskej Eurovízii 2014. Pozrite si na nezabudnuteľný zážitok.

 • 20:36 – Pomaly, ale isto máme pred sebou druhé semifinále, kde sa opäť predvedie 18 krajín. Uvidíme, ktorých 10 štátov postúpi do GRAND FINÁLE. „Minútou po minúte“ z Eurovízie 2016 vás budem sprevádzať ja, Matej Somr.

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Vertikal Martinky, Vertikal Martinky: Prvý ročník behu výsekom na Martinské hole

Vertikal Martinky: Prvý ročník behu výsekom na Martinské hole

V nedeľu 7. júla 2024 čaká nadšencov behu do vrchu skutočná výzva – beh výsekom zo …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *