pondelok - 22. apríla, 2024

Pacientov so sklerózou multiplex podporí aj minister zdravotníctva

Už len niekoľko dní zostáva do odštartovania prvého ročníka projektu Od Tatier k Dunaju, ktorý organizuje Občianske združenie sclerosis multiplex – Nádej. Pacienti a dobrovoľníci už pripravujú svoje bicykle na viac ako 300 kilometrovú trasu, pribúdajú tiež sympatizanti a podporovatelia projektu  – vrátane ministra zdravotníctva. Akciou Od Tatier k Dunaju chcú pacienti poukázať na to, že aj so sklerózou multiplex sa dá žiť a prekonávať výzvy.

Už v marci avizovaný projekt Od Tatier k Dunaju predstavuje prvý ročník osvetovej akcie pacientov a podporovateľov ľudí so sklerózou multiplex – degeneratívnym ochorením nervovej sústavy, ktoré pre pacienta neraz znamená významné obmedzenia v jeho pohybe. V rámci projektu chcú pacienti s roztrúsenou sklerózou, ich rodinní príslušníci a podporovatelia verejnosti ukázať, že ani takto náročné ochorenie nesmie byť dôvodom, aby  si človek prestal pred seba klásť výzvy a aby sa nemotivoval k ich zdolávaniu.

Hlavnou náplňou projektu Od Tatier k Dunaju je  odbicyklovanie 331 kilometrovej trasy z podhoria Vysokých Tatier až po hlavné mesto a na každej zo zastávok v siedmych slovenských mestách sprievodným programom upozorniť na problematiku ochorenia.

Bohatý sprievodný program

Bicyklovanie odštartujeme 18. mája v Štrbskom plese, odkiaľ pelotón pobicykluje do Ružomberka,“ predstavuje prvú trasu Jaroslava Valčeková, predsedníčka združenia sclerosis multiplex Nádej a zároveň pacientka, ktorej túto chorobu diagnostikovali pred deviatimi rokmi. „Z Ružomberka cyklisti pobicyklujú do Žiliny, v nasledujúcich dňoch potom prejdú trasy Považská Bystrica – Trenčín – Trnava – Bratislava,“ dodáva Jaroslava Valčeková. Zastávky cyklistov v jednotlivých mestách budú sprevádzané bohatým kultúrnym a osvetovým programom.  „V každom zo spomínaných miest chceme zmobilizovať pacientov, ale aj širokú verejnosť na podujatí Krok so sklerózou multiplex – Deň Nádeje,“ vysvetľuje Valčeková. Súčasťou sprievodného programu je možnosť konzultovať svoje ťažkosti súvisiace s chorobou s neurológom. Ľudia si tiež vyskúšajú špeciálny oblek, ktorý simuluje prejavy ochorenia.

Pacientov podporia politici, umelci aj firmy

Účasť na jednotlivých cyklistických etapách prisľúbili herec Ivan Vojtek, speváčka Katarína Ščevlíková či moderátor Sajfa. Projekt sa koná pod záštitou predsedu výboru NR SR pre zdravotníctvo Richarda Rašiho a ministra zdravotníctva Slovenskej republiky Viliama Čisláka.

„Ako lekár som sa neraz stretával s pohnutými ľudskými osudmi, kedy bezstarostné dni skomplikoval náhly úraz, alebo choroba. O to viac preto oceňujem odhodlanie ľudí s neľahkým ochorením sclerosis multiplex sadnúť na bicykel a prekonávať prekážky. Pri chorobe, kde bolí každý krok, je šľapanie do pedálov bicykla niekoľko hodín naozaj veľkou výzvou,“ hovorí minister Viliam Čislák.

, Pacientov so sklerózou multiplex podporí aj minister zdravotníctva

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *