nedeľa - 25. februára, 2024

Písmeno X je symbolom 10. ročníka literárneho festivalu v Žiline

Témou 10. ročníka Žilinského literárneho festivalu, ktorý dnes otvorí spisovateľ a prekladateľ Pavel Vilikovský v kníhkupectve Artforum, je písmeno X.

Pre znalcov rímskych číslic to môže byť pripomienka okrúhlych narodenín festivalu. X sme však vybrali najmä preto, lebo je symbolom tajomných a neznámych vecí. Festivalovým hosťom budeme klásť mnoho najrôznejších otázok. Musíme však byť pripravení, že môžeme dostať aj odpoveď X. To neznáme písmeno, ktoré naznačuje, že nejaká odpoveď existuje. Ale nie sme si ňou veľmi istí,“ skonštatoval jeden z hlavných organizátorov festivalu Ján Ničík.

V programe sa podľa neho do 12. októbra predstaví aj Peter Krištúfek, ktorému minulý rok vyšla kniha Dom hluchého a tento rok knižka o historickej pamäti Slovenska Atlas zabúdania. „Príde český spisovateľ Milan Hes, autor knižky o osudoch obetí druhej svetovej vojny, ktoré prežili vďaka pomoci druhých ľudí. Hosťom festivalu bude tiež známy slovenský odborník na zdravú výživu Igor Bukovský. A teším sa na žilinský projekt holandskej fotografky Illah van Oijen. Už vydala knižku o Bratislave, Košiciach a teraz skúma verejný priestor nášho mesta,“ povedal Ničík.

Pripomenul, že pravidelnou súčasťou programu je piatková Kníhkupecká noc. „V Nadácii POLIS sa uskutočnia diskusie o rôznorodých témach a premietne dokumentárny film, mapujúci činnosť nadácie O veciach verejných i hlboko skrytých. Večerný program tradične zastreší kultúrne centrum Stanica Žilina-Záriečie. Tento rok ponúkne hudobno-literárny večer Lotz Tria a Silvestra Lavríka, ktorí predstavujú hudbu a poéziu z obdobia klasicizmu, diskusiu venovanú elektronickej literatúre, film Adaptácia a burzu kníh,” dodal Ničík.

Organizátormi Žilinského literárneho festivalu sú Artforum – Art-fórum pre literatúru, n. o., Nadácia POLIS a Stanica Žilina-Záriečie.

autor: tasr, foto: www.zilinsky-kraj.sk

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *