Robotický systém s umelou inteligenciou využíva Univerzitná nemocnica Martin v rádiológii ako prvá na Slovensku. Systém je špeciálne určený na neurovaskulárne intervencie a vnútrocievne intervencie na periférnych cievach. Moderná technológia umožňuje merania s rozlíšením menším ako jeden milimeter, ako aj precíznu diagnostiku a informáciu o presnej dĺžke stentu, ktorý sa pacientovi zavedie na liečbu poškodených ciev. Lekár vidí počas zákroku obraz na veľkom monitore s vysokým rozlíšením – až 4k.
Pomocou robotického ramena odoperovali na Rádiologickej klinike UNM už 35 pacientov, lekári úspešne vykonali rôzne typy zákrokov. Šiestim pacientom bola pomocou ramena operovaná tzv. výduť (aneuryzma) na mozgovej cieve, ktorej sprasknutie môže spôsobiť život ohrozujúce krvácanie. „Pomocou špeciálnej výstuže zmeníme prúdenie toku krvi v tepne. Jej vložením sa z turbulentného prúdenia krvi stane laminárne, čo spôsobí, že výduť postupne zmenšuje svoj objem. Keď sa výstuž vrastie do cievnej steny, do výdute prestane prúdiť krv,“ opísal priebeh zákroku prednosta Rádiologickej kliniky UNM doc. MUDr. Kamil Zeleňák, PhD. FCIRSE EBNI EDiINR.
Okrem preventívnych prípadov vedia lekári pomocou robotického ramena riešiť aj akútne stavy, kedy už u pacienta došlo ku krvácaniu z aneuryzmy a je potrebné jeho okamžité zastavenie. Podľa docenta Zeleňáka obrovskou výhodou robotického systému je, že lekárovi umožňuje výstuž do cievy umiestniť presne, najmä v oblasti tesného vetvenia ciev. „Zároveň, ako sa výstuž posúva dopredu po milimetroch, tak sa opatrne sťahuje mikrokatéter. Docieliť to manuálne je aj napriek viac ako 20-ročnej skúsenosti problematické. Takáto presnosť umiestnenia manuálne možná ani nie je. Robotický systém preto znamená obrovský posun v medicíne,“ upozornil prednosta Kamil Zeleňák. Okrem iných výhod je podľa rádiológa podstatná aj menšia radiačná záťaž pre operujúceho lekára, ktorý potenciálne môže pracovať aj z úplne inej nemocnice, podmienkou je len extrémne rýchly internet.
Robotický systém, využívaný na neurointervenčné výkony má najbližšie nemocnica v Salzburgu, UNM ho využíva ako jediná na Slovensku. Pracovisko s robotickým systémom prišiel do Martina začiatkom roka otvoriť minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský. Robotické rameno bolo možné zakúpiť vďaka spolupráci UNM a Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Martine. Projekt bol schválený v rámci výzvy Operačného programu integrovaná infraštruktúra, technológia stála 700-tisíc eur.