piatok - 24. mája, 2024
, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne
Foto:matica.sk

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne zapojili do Slovenského národného povstania a zahynuli v bojoch alebo boli neľudsky umučení nemeckými nacistami. Neverejné oceňovanie sa uskutoční 7. mája o 14.00 h v sídle ustanovizne v Martine pri príležitosti 75. výročia ukončenia druhej svetovej vojny.

„Sme hrdí na významných, no, bohužiaľ, vo verejnosti zabudnutých činovníkov Matice slovenskej, ktorí sa počas druhej svetovej vojny odvážne zapojili do odboja proti nemeckému nacizmu a obetovali v ňom najvyššiu daň. Siedmim osobnostiam kultúry vzdáme hold na 75. výročie ukončenia jednej z najtragickejších udalostí histórie. Udelením ocenení ich chceme prinavrátiť do kolektívnej pamäti národa, pretože im to dlhuje nielen Matica slovenská, ale aj celá spoločnosť,“ povedal predseda MS Marián Gešper, ktorý oceňovanie inicioval. Zlatú cenu MS a pamätné listy MS odovzdá pozostalým rodinám, prípadne starostom či primátorom ich rodných obcí a miest, pokiaľ sú pozostalí neznámi.

Ustanovizeň ocení kultúrnych pracovníkov, členov i funkcionárov MS Antona Prídavka, Viliama Paulinyho, Jozefa Bučka, Juraja Janošku, Ladislava Sáru, Ivana Ďuričku a Eduarda Bullu. „Môžeme povedať, že títo matičiari mali v protifašistickom odboji veľký podiel na informovaní občanov. Za všetko hovoria ich aktivity v prípravách SNP, v ilegálnom časopise Hlas či Slobodnom slovenskom vysielači,“ doplnil M. Gešper.

Inštitúcia sa vzhľadom na súčasnú situáciu pandémie a zákaz organizovania kultúrnych podujatí rozhodla uskutočniť oceňovanie bez verejnosti v sídle MS v Martine, a to za dodržania prísnych hygienických opatrení.

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Zdroj: Matica slovenská

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Zerex Ultragold – čo sa skrýva za úspechom tabletky na erekciu

Zerex Ultragold – čo sa skrýva za úspechom tabletky na erekciu

Aj vo vyššom veku môže muž dosahovať v intímnej oblasti vynikajúce výsledky. Príroda je totiž …