sobota - 16. októbra, 2021
, Prvá etapa revitalizácie Slanického ostrova bude čoskoro hotová
Foto: ŽSK

Prvá etapa revitalizácie Slanického ostrova bude čoskoro hotová

Na Slanickom ostrove umenia sa po zime opäť rozbehli práce. Do nástupu leta by mala byť ukončená prvá etapa jeho revitalizácie s podporou Žilinskej župy a štátnych dotácií na rozvoj regiónu.

Slanický ostrov v správe Oravskej galérie prechádza prvou veľkou obnovou. Doteraz sa na ňom realizovala len bežná údržba. Najskôr sa celý presvetlil a vyčistil za pomoci študentov SOŠ Lesníckej v Tvrdošíne, ktorí v rámci výcviku pomáhali  s odbornými prácami. V kostole Povýšenia svätého Kríža sa nachádza nová 3D vizualizácia pôvodného oltára, ktorú je možné vidieť na obrazovke, prípadne po zosnímaní QR kódu. V týchto dňoch sa rozbehli stavebné úpravy, ktoré boli prerušené počas zimného obdobia. ,,Podarilo sa nám získať dotáciu z Úradu vlády SR na revitalizáciu spevnených plôch. S prácami sa začalo ešte v novembri.  Verím, že sa nám podarí vytvoriť príjemné prostredie na trávenie voľného času pre turistov aj obyvateľom kraja. Zrekonštruované plochy a chodníky by mali zvýšiť komfort a bezpečnosť návštevníkov a tým zlepšiť kvalitu poskytovaných služieb,“ povedala županka Erika Jurinová. Rekonštrukcia sa týka najmä hlavných komunikačných ťahov – spevnené plochy sú nasmerované od dvoch mól smerom ku kostolu.

Práce by podľa zmluvy mali byť ukončené v júni,  avšak vzhľadom na ich napredovanie sa očakáva ukončenie ešte v predtermíne. Na revitalizáciu získala Žilinská župa dotáciu vo výške 40 000 €. Ďalších takmer deväť tisíc dofinancuje ŽSK. (Cena diela je 48 714,40 €.)

Hlavná sezóna na ostrove začína tradične v máji a končí v závere septembra. ,,V rámci postupného uvoľňovania opatrení na zabránenie šírenia koronavírusu, ktoré predstavila vláda dnes predpokladáme, že Slanický ostrov umenia by mohol byť ako turistická atrakcia v exteriéri návštevníkom sprístupnený už v druhej fáze uvoľňovania opatrení,“ doplnil riaditeľ kultúry ŽSK Martin Hromada. Hygienické opatrenia ostanú v platnosti.

Slanický ostrov umenia je pozostatok zaplavenej obce Slanica, ktorá navždy zmizla pod hladinou Oravskej priehrady ešte v roku 1953. Z obce sa zachovalo iba jej návršie so zachovalým barokovým kostolom Povýšenia svätého Kríža a kalváriou. Dnes patrí Slanický ostrov medzi obľúbené turistické destinácie. Turistov naň dovezie loď z prístavu.  Na ostrove sú lokalizované stále expozície tradičného ľudového umenia zo zbierok Oravskej galérie.  Vlani ho navštívilo približne 54-tisíc ľudí.

Zdroj: ŽSK

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

God and Eve, God and Eve. Barmuseum pozýva na ďalší zo série októbrových koncertov

God and Eve. Barmuseum pozýva na ďalší zo série októbrových koncertov

Jadro kapely God and Eve tvorí Eva Sajanová a Richard Grimm (pôsobiaci tiež pod pseudonymom …