streda - 24. apríla, 2024
, Pozor na suveníry z dovoleniek. Hrozí za ne pokuta, v horších prípadoch aj väzenie

Pozor na suveníry z dovoleniek. Hrozí za ne pokuta, v horších prípadoch aj väzenie

Radi by ste si zo svojich zahraničných ciest priniesli krásny suvenír? Dajte si pozor – obchod s ohrozenými druhmi živočíchov, rastlín a výrobkov z nich je medzinárodne kontrolovaný. Môže sa teda stať, že si kúpite kabelku z hadej kože, no domov si ju neprinesiete.

V minulom roku colníci v oblasti CITES vykonali 46 kontrol, počas nich skontrolovali 407 exemplárov. počas roka zistili 7 prípadov nelegálneho dovozu a zaistili 4 510 exemplárov. Z toho 4 500 kusov tvorili výživové doplnky.

, Pozor na suveníry z dovoleniek. Hrozí za ne pokuta, v horších prípadoch aj väzenieZa posledné 4 roky si nielen z dovolenky, ale aj prostredníctvom kuriéra nechali Slováci poslať výrobky z viacerých chránených druhov: spracovaná koža Medveďa hnedého (Ursus arctos) – dovoz poľovnej trofeje z Ruska, Užovka rybožravá (Xenochropis piscator) uložená v sklenej flaši z alkoholom – dovoz z Thajska, zakúpené cez internet ako zberateľský predmet, preparovaná hlava krokodíla (Alligátor mississippiensis) – dovoz z USA, zaslané ako dar, lebka Netopiera druhu kaloň (Pteropus vampyrus) –  dovoz z Indonézie, objednané cez internet, tablety výživového doplnku používajúceho sa pri chudnutí „P57 Hodia“ – tablety obsahujú výťažok rastliny rodu Hodia – dovoz z Hongkonku, objednané cez internet, dámska kabelka zn. Dolce & Gabana z časťami z kože hada (Python reticulatus) – dovoz z USA, objednané cez internet.

Slovenskí colníci evidujú za posledné roky tri prípady dovozu vzácnej kožušiny medveďa z roku 2007, 2008 a 2010. Naposledy v Bratislave zaistili jeden kus exemplára medveďa hnedého (spracovanú kožu bez lebky). Zásielka prišla z Ruska a bola určená fyzickej osobe z Banskej Bystrice. Exempláru zaradenému medzi chránené druhy dohovoru CITES chýbalo dovozné povolenie, preto colníci zásielku zadržali. Ukázalo sa, že spoločenská hodnota kožušiny z medveďa je viac ako 2 600 eur.

V súčasnosti je obchod s viac ako 900 druhmi živočíchov a rastlín úplne zakázaný a s viac ako 33 000 je pod kontrolou Dohovoru o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín, ktorý bol podpísaný v r. 1973 vo Washingtone, účinnosť nadobudol v r. 1975  (známy pod skratkou dohovor CITES).

, Pozor na suveníry z dovoleniek. Hrozí za ne pokuta, v horších prípadoch aj väzenieMedzi takéto ohrozené druhy patria napr. opice, mačkovité šelmy, papagáje, dravce, jašterice, korytnačky, koraly, kaktusy, orchidey. Veľkú úlohu zohrávajú v nelegálnom obchode aj výrobky z ohrozených živočíchov, napr. sošky, šperky zo slonoviny, dažďové palice z kaktusov, šatky z vlny tibetskej antilopy, náramky z pancierov korytnačiek, náhrdelníky z koralov, topánky, kabelky, opasky, peňaženky z krokodílej alebo hadej kože, kožušiny z mačkovitých šeliem (tiger, leopard, jaguár), či výrobky z tradičnej čínskej medicíny (môžu obsahovať časti tiel ohrozených druhov živočíchov a rastlín – napr. nosorožca, kobry, tigra, ženšeňu). Dohovor CITES zahŕňa aj ochranu častí ohrozených exemplárov, vzťahuje sa aj na výrobky, ktoré ich obsahujú. Existujú aj suveníry pochádzajúce z druhov zaradených v dohovore CITES, ktoré si môžete doviezť pre osobnú spotrebu: 125 g kaviáru v individuálne označenom obale, do 3 exemplárov dažďových palíc z kaktusov čeľade opunciovitých (Cactaceae), do 4 exemplárov mŕtvych spracovaných krokodílov (Crocodylia) z príl. II (okrem mäsa a poľovníckych trofejí), do 3 ulít Kridlatca veľkého (Strombus gigas), do 4 exemplárov morských koníkov (Hippocampus spp.), do 3 lastúr čeľade Tridacnidae spp. S celkovou hmotnosťou nepresahujúcou 3 kg.

Skôr, než si na dovolenke kúpite suvenír, overte si, či nepodlieha pod ochranu dohovoru CITES, inak Vám bude bez predloženia príslušného povolenia na colnom orgáne zaistený a za porušenie colných predpisov v takomto prípade Vám môže byť uložená sankcia – pokuta, v horších prípadoch aj trest odňatia slobody na dobu od šesť mesiacov až tri roky.

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *