streda - 4. decembra, 2024
, Pripomenuli sme si Deň obetí holokaustu a rasového násilia

Pripomenuli sme si Deň obetí holokaustu a rasového násilia

Pietnou spomienkou si verejnosť uctila obete holokaustu pri pamätníku „Cesta bez návratu“ na Závodskej ceste v Žiline. Pamätník sa nachádza na mieste, kde bol od marca do októbra 1942 zriadený zberný tábor pre deportáciu židovských spoluobčanov z celého Slovenska do nemeckých nacistických koncentračných táborov. Hostia si pripomenuli aj život Arieho Kleina, ktorý bol iniciátorom myšlienky vybudovania pamätníka „Cesta bez návratu“ a čestným občanom mesta Žilina.

Spomienky na obete holokaustu sa zúčastnili zástupca primátora Anton Trnovec, poslanec Žilinského samosprávneho kraja Ľubomír Sečkár a predseda Židovskej náboženskej obce v Žiline Pavel Frankl.

„Je morálnou povinnosťou nás všetkých zabrániť všetkému, čo by znevažovalo človeka, ľudskú rasu, či slobodu náboženského vyznania v budúcnosti. Niečo podobné sa nesmie zopakovať voči žiadnemu národu. Dnes, žiaľ, sledujeme nástup extrémizmu vo viacerých štátoch Európskej únie i na Slovensku. Aj voči týmto prejavom a znevažovaniu obetí holokaustu či iných obetí násilia, sa musíme ostro vyhraniť a tieto prejavy rezolútne odmietnuť. Treba sa poučiť z histórie, jej temné stránky sa nesmú zopakovať,“ zdôraznil Anton Trnovec.

Zberný tábor bol zriadený vo vojenských objektoch Štefánikových kasární – nie na mestskom pozemku – lebo s tým Mestská rada na čele s vtedajším starostom Vojtechom Tvrdým nesúhlasila. Pamätník „Cesta bez návratu“ vybudovalo mesto Žilina v roku 2004 na mieste zberného tábora na Závodskej ceste v Žiline na znak úcty obetiam týchto smutných udalostí.

Autor: Pavol Čorba/hovorca mesta Žilina
Foto: Mesto Žilina

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *