pondelok - 22. apríla, 2024
udrzba sperkov, Profesionálne domáce a jednoduché spôsoby údržby šperkov
Foto ilustračné: Shutterstock

Profesionálne domáce a jednoduché spôsoby údržby šperkov

Ako vyčistiť zlato, aby šperk získal späť svoj elegantný vzhľad? Profesionál sa s touto úlohou dokáže vyrovnať veľmi rýchlo, pretože má na tento účel špeciálne zariadenia a prípravky. Existuje však niekoľko alternatív, ktoré môžete využiť na zlepšenie krásy a vzhľadu šperkov aj priamo u vás doma.

Zistite spolu s nami, aké kroky preto treba urobiť?

Správne uskladnenie a nosenie

Aby vám šperky dlho vydržali ako nové. Aby ste si po celý rok mohli užívať krásu nových zlatých náušníc, je dôležité myslieť na ich správne používanie. Čím menej budete svoje vzácne šperky vystavovať mechanickému poškodeniu, silnému UV slnečnému žiareniu, kozmetickým prípravkom a parfumom, tým dlhšie vám ich krása vydrží.

Vytvoriť im miesto v malej šperkovnici predsa nie je ten najmenší problém.

Skúste ich vyčistiť

Nielen na rýchle bielenie zubov a čistú ústnu dutinu sa používa kvalitná zubná pasta. Môžete s ňou jemne vyčistiť aj niektoré šperky.

Obľúbená zlatá retiazka si zachová vďaka zložkám v zubnej paste dokonalý lesk a zároveň zbaví, aj pomocou zubnej kefky, povrch a záhyby šperku všetkých nečistôt. Samozrejme, nezabudnite šperk opláchnuť vo vode a poriadne vysušiť.

Na sušenie a leštenie sa odporúča použiť flanel alebo bavlnená látka. Môžete si však zakúpiť aj špeciálne čistiace prostriedky a prípravky dostupné v dobrej cene v drogérii.

Pozor na poškodenie

Na čistenie a leštenie šperkov používajte mäkké kefky, špongie a prírodné tkaniny, ideálne spomínaný flanel a zamat. Abrazívne predmety a tvrdé kefy môžu jemný povrch šperkov poškriabať a znehodnotiť.

Rovnako aj iné neodborné a silné chemické prostriedky, ktoré používate na čistenie v domácnosti.

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

záhradné ploty, Najnovšie trendy pri stavbe oplotenia

Najnovšie trendy pri stavbe oplotenia

Stavba oplotenia sa neustále vyvíja a prichádza s novými trendmi a inováciami. S narastajúcim dôrazom …