štvrtok - 18. apríla, 2024
, Rozbieha sa kampaň Európsky týždeň mobility 2016 v Žiline
foto ilustračné

Rozbieha sa kampaň Európsky týždeň mobility 2016 v Žiline

Aj tento rok sa mesto Žilina zapojilo do celosvetovej kampane na podporu udržateľnej mobility v mestách s názvom „Európsky týždeň mobility 2016“. Mesto bude v rámci uvedenej kampane organizovať rôzne aktivity na podporu tejto nevyhnutnej a zmysluplnej myšlienky.

Kampaň Európsky týždeň mobility sa koná v dňoch od 16. do 22. septembra. Mesto Žilina však organizuje aktivity aj v iné dni. Už 10. septembra  sa v priestoroch areálu Dopravného podniku mesta Žiliny s.r.o. konal Deň otvorených dverí DPMŽ, kde si návštevníci mohli prezrieť areál trolebusovej prepravy, opravovňu trolejbusov, prejazd umyvárňou trolejbusov, či vyskúšať simulátor prevrátenia vozidla. Okrem toho mali deti možnosť sa zahrať, zajazdiť na kolobežkách po dopravnom ihrisku, či vychutnať si koncert speváčky Barbory Švidraňovej.

V stredu 21. septembra sa bude v priestoroch cykloopravovne RECYKEL (Stanica – Záriečie) konať Workshop opravy a dizajnu bicyklov, kde sa návštevníci môžu inšpirovať pri tvorbe dizajnu vlastného bicykla. Taktiež si môžu bezplatne nechať opraviť svoj bicykel.

Z pohľadu udržateľnej mestskej mobility je mimoriadne dôležitý 22. september, ktorý je Medzinárodným dňom bez áut. Vo štvrtok 22. septembra si mesto pripravilo akcie, ktoré umocnia význam znižovania počtu motorových vozidiel vylučujúcich emisie a eliminovanie ich dominancie v meste. Zároveň je tu priestor na podporu alternatívnej dopravy, ako je verejná hromadná doprava, cyklistická a pešia doprava, či elektromobilita. V tento deň bude DPMŽ prevádzkovať mestskú hromadnú dopravu bezplatne pre všetkých cestujúcich bez výnimky. Je to príležitosť presadnúť z motorových vozidiel práve do dopravných prostriedkov MHD a vyskúšať si túto formu prepravy, ktorá je ekologicky šetrná k mestskému prostrediu.

Súčasťou tohtoročnej kampane bude i uzávierka ulice Vojtecha Spanyola v úseku od svetelnej križovatky na Veľkej okružnej ulici až po križovatku ulíc Jána Reka a Republiky. Tento úsek ulice bude vo štvrtok 22. septembra uzavretý v čase od 7.00 hod. do 17.00 hod. pre všetky motorové vozidlá, s výnimkou rezidentov bývajúcich v pešej zóne a na Pivovarskej ulici, avšak vstup bude povolený len z Ulice Republiky. Dôvodom uzávierky ulice je zvýšenie povedomia občanov o tom, že mestská komunikácia neslúži len pre motorové vozidlá, ale je určená aj pre iných účastníkov cestnej premávky – cyklistov, či chodcov. Táto ulica bude v tento vyhradený čas k dispozícii „nemotorovej“ verejnosti a počas uzávierky sa ulica premení na detské „zábavisko“, koncertné miesto, či cyklistické parkovisko.

Po skončení akcie sa bude na uzavretej ulici konať tradičná Veľká jesenná cyklojazda so začiatkom o 17.00 hod., ktorá odštartuje z Námestia Andreja Hlinku. Cyklojazda má za cieľ upozorniť všetkých vodičov motorových vozidiel na prítomnosť cyklistov, ktorých počet sa neustále zvyšuje a sú riadnymi účastníkmi cestnej premávky. Preto je nevyhnutné rešpektovať túto skupinu účastníkov cestnej premávky a prispôsobovať im štýl jazdy v záujme ich bezpečnosti.

V nasledujúci deň, a to 23. septembra sa na Námestí Andreja Hlinku v Žiline uskutoční Workshop k problematike elektromobilita v mestách „E-mobility day Žilina 2016“, na ktorom bude prebiehať odborná diskusia, predstavia sa i súčasne modely elektrovozidiel značky Tesla a iných výrobcov. K dispozícii budú testovacie jazdy vybraných vozidiel, súťaže a ďalšie zaujímavosti zo sveta elektromobility.

Záver kampane Európskeho týždňa mobility bude opäť patriť cyklistom, a to tým najmenším. V sobotu 24. septembra sa na Detskom dopravnom ihrisku na sídlisku Vlčince uskutoční konať Cykloškola pre najmenších. Pôjde o podporné podujatie zamerané na testovanie cyklistických zručnosti a znalosti z pravidiel cestnej premávky s dôrazom na cyklodopravu, ktorého účelom je zábavnou formou predstaviť malým cyklistom, ako funguje premávka. Detské dopravné ihrisko je vybavené vodorovným aj zvislým dopravným značením a tiež svetelnou signalizáciou na križovatkách. Deti, ktoré sa zúčastnia, môžu zo strany príslušníkov mestskej polície získať vodičský preukaz mladého cyklistu a zaujímavý darček.

Veríme, že aj tieto aktivity v rámci kampane Európsky týždeň mobility 2016 prispejú k tomu, aby sa v našom meste znižovala dominancia motorových vozidiel a zvyšovalo využívanie alternatívnej dopravy za účelom zlepšovania mestského prostredia.

Bližšie informácie poskytne vedúci oddelenia mobility Mestského úradu v Žiline Mgr. Ľuboš Slebodník (e-mail: lubos.slebodnik@zilina.sk alebo tel.: +421 908 918 972).

Autor: Pavol Čorba/hovorca mesta Žilina
Foto: Mesto Žilina, ilustračné

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *