nedeľa - 14. júla, 2024
, Rumunsko oznámilo odstúpenie z Eurovízie!

Rumunsko oznámilo odstúpenie z Eurovízie!

Európska vysielacia únia odstupuje od spolupráce s rumunskou štátnou televíziou TVR pre dlhy televízie voči únii v celkovej sume 16 miliónov švajčiarskych frankov.

Okrem neúčasti na tohtoročnej Eurovízii TVR nemá prístup k ostatným službám, ktoré Európska vysielacia únia poskytuje vrátane Eurovision News a Sports News Exchanges, práv na vysielanie špecifických európskych športových podujatí. Rumunsko nebude mať možnosť vysielať tohtoročnú Eurovíziu.   

Rozhodnutie Európskej vysielacej únie (EBU) prišlo po ultimáte rumunskej vláde, ktoré uplynulo v stredu 20. apríla.

Je poľutovaniahodné, že sme sa museli uchýliť k takémuto kroku. Sme sklamaní, že všetky naše pokusy o vyriešenie tohto problému sa nestretli so žiadnej odpoveďou z rumunskej strany. V uplynulých dňoch Európska únia dostala návrh z rumunského Ministerstva financií, že TVR môže byť uvedená do konkurzného konania, ktoré môže následne viesť k reštruktulizácii vysielania. EBU je nezisková organizácia, ktorá zastrešuje 73 verejnoprávnych televízií v 56 krajinách. Podĺžnosti TVR ohrozujú finančnú stabilitu samotnej Európskej vysielacej únie,“ povedala generálna riaditeľka Európskej vysielacej únie Ingrid Deltenre.

Rumunsko bude vyradené z druhého semifinále, ktoré sa uskutoční vo štvrtok 12. mája. Poradie zvyšných 18 piesní ostáva rovnaké.

Táto správa je, samozrejme, sklamaním pre reprezentantov Rumunska, pre našich kolegov z TVR, ktorí sa na účasť na tohtoročnej Eurovízii dlho a pilne pripravovali. A samozrejme, je to sklamaním pre rumunských divákov a fanúšikov Eurovízie,“ povedal výkonný riaditeľ Eurovízie v poverení EBU Ola Sand. „Myslíme si, že je to škoda. Tešili sme sa, že v Štokholme privítame delegáciu z Rumunska. V týchto chvíľach musíme upraviť harmonogram druhého semifinále,“ povedal výkonný producent Eurovízie v poverení švédskej štátnej televízie SVT Martin Österdahl.

Rumunská pieseň, „Moment Of Silence“ (z ang. „Chvíľa ticha“) však naďalej bude prezentovaná na oficiálnom CD Eurovízie, ktoré už je možné si zakúpiť. Európska vysielacia únia sa rozhodla ponechať aj digitálne sťahovanie piesne a jej hranie ako prejav ústretovosti voči rumunskému spevákovi, Ovidiovi Antonovi. Rumunská tlač, ktorá získala akreditáciu na účasť na tohtoročnej Eurovízii má naďalej možnosť sledovať podujatie priamo na mieste, bude však premiestnená do tzv. medzinárodnej delegácie, ktorá zahŕňa krajiny nezúčastnených krajín. Vstupenky na semifinálové kolá ako aj finále ostávajú pre rumunských fanúšikov tiež platné.

Video: Ovidiu Anton – Moment Of Silence (reprezentácia z Rumunska)

Zdroj: eurovision.tv
Foto: eurovision.tv

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *