nedeľa - 16. júna, 2024
, Slovenské komorné divadlo v Martine oficiálne predstavilo festival Dotyky a spojenia

Slovenské komorné divadlo v Martine oficiálne predstavilo festival Dotyky a spojenia

Martin, 17. júna – Slovenské komorné divadlo v Martine predstavilo na tlačovej konferencii 10. ročník martinského festivalu divadiel na Slovensku – Dotyky a spojenia, ktorý bude trvať od 23. do 28. júna.

Festival je od roku 2005 výberovou nesúťažnou prezentáciou aktuálnej tvorby profesionálnych divadiel, ktorá sa zameriava na najzaujímavejšie a najinšpiratívnejšie divadelné produkcie. Hovorí riaditeľ Slovenského komorného divadla v Martine – František Výrostko.

[audio:https://rebeca.sk/audio/spravy/tk_frantisek_vyrostko.mp3|titles= František Výrostko pre Rádio Rebeca]

Okrem záštitu nad budúco týždňovým festivalom, ktorý prevzal minister kultúry Marek Maďarič, sa patrónkou 10. ročníka festivalu Dotyky a spojenia stala známa herečka – Zuzana Fialová.

Hlavný program budú tvoriť inscenácie kamenných a nezávislých divadiel. Dramaturgická rada festivalu vybrala do hlavného programu 15 najinšpiratívnejších inscenácií aktuálnej sezóny, ktoré zaujali objavnou dramaturgiou, zaujímavou interpretáciou textov, poetikou, originálnym formálnym a hereckým stvárnením. O najzaujímavejších bodoch programu hovorí Róbert Mankovecký, programový riaditeľ festivalu Dotyky a spojenia.

[audio:https://rebeca.sk/audio/spravy/tk_robert_mankovecky.mp3|titles= Róbert Mankovecký pre Rádio Rebeca]

Ako bolo spomenuté, v sprievodnom programe na veľkom pódiu na Divadelnom námestí ponúkne festival inscenácie Baletu ŠD Košice – ChaOtica, Divadla elledanse Bratislava – Fusion, Divadla Štúdio tanca Banská Bystrica – Babylonská veža, predstavenie v spolupráci Strike Force 1 a BaletuSND Bratislava pod názvom Julio a Romea  a koncert Orchestra Jeana Valjeana.

Festivalovú atmosféru na námestí dotvoria aj koncerty kapiel a hudobných zoskupení Homo sapiens, Sherpa band, TROLL, Ľubo Šamo project, Rasťo Novotný s kapelou, predstavenia Divadla na hojdačke Žilina, Divadla Úsmev, Miroslava Kasprzyka, Túlavého divadla, divadla ZkuFraVon a pouličné chodúľové divadlo v podaní Harry Theater.

Organizátori festivalu nezabúdajú ani na najmladších divákov. V sekcii Dotyky a spojenia deťom je pripravených 5 inscenácií rozprávok (Divadlo LUDUS Bratislava, VŠMU Bratislava, Staré divadlo Karola Spišáka Nitra, Bratislavské bábkové divadlo, Bábkové divadlo v Košiciach).  Po predstaveniach v interiéri sa budú môcť deti zapojiť do tvorivých dielní vo foyeri Štúdia SKD. Tento rok sa má dokonca spestriť aj program v spolupráci s organizátormi detských táborov Wachumba.

Mimo to má byť každý deň v tvorivej dielni pripravený program workshopu zameraný na určité odbory divadelného umenia a vlastný pracovný program. Reflexiu vybraných inscenácií z predchádzajúceho dňa – odborné hodnotenia v diskusii a konfrontácii s divadelnými tvorcami. Kritickú platformu bude  moderovať teatrológ Vladimír Štefko.

, Slovenské komorné divadlo v Martine oficiálne predstavilo festival Dotyky a spojenia

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *