sobota - 23. novembra, 2024
, SNK sprístupnila výstavu k 100. výročiu úmrtia M. R. Štefánika

SNK sprístupnila výstavu k 100. výročiu úmrtia M. R. Štefánika

Slovenská národná knižnica sprístupnila v sídelnej budove výstavu, ktorá dokumentuje 100. výročie tragickej smrti generála Milana Rastislava Štefánika. Fotografie, pohľadnice z ďalekých ciest, ukážky rukopisu, ale aj obrazy s jeho podobizňou a medaily sa až do konca októbra 2019 presunuli Literárneho archívu a Literárneho múzea hore „na kopec“. Informovala o tom hovorkyňa SNK Katarína Štefanides Mažáriová.

Pre výstavu vybrali najzaujímavejšie objekty

Nejde len o bežnú výstavu, jej súčasťou je hra, ktorá preverí vedomosti, ktoré návštevník výstavy nadobudne, keď bude sledovať stopy hviezdy. Tí, ktorí si zapamätajú najviac, môžu získať originálny darček.

„Z množstva objektov, ktoré Slovenská národná knižnica na „tému Štefánik“ uchováva vo svojich fondoch, sme pre verejnosť vybrali tie najzaujímavejšie a čo najmenej (alebo aj vôbec)  publikované. Na výstave vás teda možno prekvapia zväčšené zábery miesta havárie tesne potom, ako lietadlo s generálom na palube, dopadlo“ informovala Mažáriová. Môžte si prečítať, ako reagovala na túto tragédiu dobová tlač, vtedajší významní politici Československa a možno sa vám podarí rozlúštiť, čo Štefánik napísal v liste prezidentovi Tomášovi G. Masarykovi len dva týždne pred svojou smrťou. Ale nie celá výstava sa točí okolo smrti generála – panely s fotografiami ale aj vecné pamiatky ho  predstavujú z viacerých uhlov pohľadu. Veď to bol, koniec koncov, všestranne aktívny muž. Bol  zanieteným astronómom a náruživým cestovateľom a to aj napriek tomu, že jeho finančné zdroje neboli nevyčerpateľné. Obrovská mapa vo foyer SNK, dokumentujúca generálove cesty po celom svete, je toho dôkazom. Veľa fotografoval, pilotoval lietadlá, pôsobil v politike, kde sa snažil o zjednotenie a vytvorenie spoločného štátu Čechov a Slovákov.

SNK uchováva aj knižnicu Štefánika

Sám zhromažďoval knihy. Slovenská národná knižnica uchováva aj jeho knižnicu, ktorá  obsahuje 815 zväzkov z rôznych oblastí a období. Prevažujú diela z oblasti astronómie – najmä astronomické ročenky, z fyziky a meteorológie, ale aj romány a cestopisy. Nájdu sa v nej diela Leva N. Tolstého, Voltaira, Nietzscheho, Zolu a Masaryka. Zaujímavosťou sú pôvodné vydania Prostonárodných povestí Pavla Dobšinského z konca 19.storočia. Či však boli rozprávky generálovou srdcovou záležitosťou, to sa už dnes nedozvieme. Najstaršími exemplármi Štefánikovej knižnice sú dokumenty zo 16. storočia – z roku 1565 sa zachoval Palingenius Marcellus: Zodiacus vitae a z roku 1573 pochádza mix astronómie a filozofie od Alessandra Piccolominiho: De la sfera del mondo,“ uviedla Jana Cabadajová zo SNK.

Zdroj: Katarína Štefanides Mažáriová

 

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Martin, Kam za kultúrou v Martine? Z novembrovej ponuky podujatí si každý vyberie to svoje.

Kam za kultúrou v Martine? Z novembrovej ponuky podujatí si každý vyberie to svoje.

Čo, kam, kde a kedy v Martine počas novembra? Turistické informačné centrum prináša výber z …