Slovensko zasiahla studená vlna sprevádzaná snežením a teplotami pod bodom mrazu. Úmerne k tomu sa zvýšilo aj nebezpečenstvo vzniku úrazov, napríklad pošmyknutie sa na zľadovatenom chodníku, pričom tieto úrazy dominovali najmä v oblasti severného Slovenska.
Ako im predchádzať a čo ďalšie hrozí v takomto mrazivom počasí nášmu organizmu?
Pri úrazoch zapríčinených pošmyknutím sa na zľadovatenom chodníku, ceste či zamrznutej vodnej ploche, zasahovali posádky Falck Záchranná v prvom týždni nového roka celkom 34-krát, z toho viac než polovica úrazov sa stala v Žilinskom kraji. V dôsledku týchto úrazov bývajú často zlomeniny horných a dolných končatín, ďalej podvrtnutia a úrazy hlavy. „Ak ide o staršieho, alebo chronicky chorého človeka, môže mať i obyčajný pád až fatálne následky. Pri páde si chráňte najmä hlavu. Snažte sa padať na zadok alebo chrbát a zmierniť dopad rukami. Je lepšie mať zlomenú ruku, než rozbitú hlavu. Pri jej zranení môžu byť následky oveľa vážnejšie,“ odporúča hlavný inštruktor Falck Academy, Miroslav Nagy.
Stlmiť náraz a zmierniť následky úrazu pomôže aj oblečenie
Často pomôže hrubá vetrovka, pokrývka hlavy či rukavice. Vhodné, a hlavne vrstvené oblečenie, vás ochráni i pred silným mrazom a vznikom omrzlín. Najčastejšie bývajú totiž postihnuté koncové a nechránené časti tela ako prsty, nos či tvár. Postihnuté miesto spoznáme podľa toho, že je bledšie až voskové, je necitlivé a neskôr sa môže objaviť bodavá bolesť. „K prvej pomoci v takomto prípade patrí postupné zahrievanie, v žiadnom prípade nesmieme trieť postihnuté miesto snehom, hrozí riziko poškodenia kože. Pacienta zohrievajme vlastnými rukami, ak má napríklad omrznuté prsty na ruke, sám si ju môže dať pod pazuchu. Pomáha teplo aj vlažné obklady, nikdy nie horúca voda. Ak sa objavia pľuzgiere, potrebné je vyhľadať lekára,“ vysvetľuje odborník z Falck Academy.
Zdroj: TS Falck