piatok - 19. apríla, 2024
, Špička súčasného európskeho tanečného divadla zavíta do Žiliny

Špička súčasného európskeho tanečného divadla zavíta do Žiliny

Belgická choreografka Karine Ponties patrí k najznámejším tvorcom súčasného európskeho tanečného divadla. Jej projekty sú uvádzané po celom svete, spolupracuje s tanečníkmi z rôznych krajín. So svojím zoskupením Dame de Pic zavíta v rámci októbrového turné aj do Žiliny. V priebehu dvoch večerov, 6. a 7. októbra o 19.00 hod., uvedie v kultúrnom centre Stanica Žilina-Záriečie predstavenie Holeulone, ktoré v Belgicku získalo cenu kritiky za najlepšie tanečné predstavenie roka 2007.

Do predstavenia Holeulone si Karine prizvala slovenského tanečníka žijúceho v Žiline, Jara Viňarského, s ktorým spolupracuje už trinásť rokov. „Viňarský je jednou z najvýraznejších postáv súčasného tanca na Slovensku, v roku 2013 bol ocenený „tanečným Oscarom“ Bessie Award, udeľovaným v New Yorku,“ predstavuje tanečníka divadelná dramaturgička Stanice Barbora Uríková. „Spolu s Belgičanom Ericom Domeneghettom vytvárajú na scéne neskutočný svet duševne chorého hrdinu, ktorého správanie divák naplno prežíva vďaka ich citlivému a odovzdanému tancu,“ približuje obsah Uríková. Inscenácia je voľne inšpirovaná knihou Daniela Keseyho Kvety pre Algernon a jej ústrednou postavou Charliem, roztomilým, jednoduchým a nechápavým hrdinom.

Ako hovorí podtitul, ide o predstavenie pre dvoch tanečníkov a animovaný tuš. Pre tvorbu Karine Ponties je charakteristická výrazná spolupráca so svetelným dizajnom, ktorý dotvára alebo zmazáva realitu na scéne. V prípade Holeulone je svetelný prvok obohatený ďalším, veľmi silným a pôsobivým výrazom, animovaným tušom. „Projekcia belgického ilustrátora Thierry Van Hasselta dotvára scénu a atmosféru predstavenia a stáva sa akoby ďalším protagonistom. Všetky zložky spolu neuveriteľne presne komunikujú a zapadajú do jedného celku, ktorý  ponúka jedinečný divadelný zážitok,“ uzatvára Uríková.

Predstavenie Holeulone belgického zoskupenie Dame de Pic / Cie Karine Ponties sa odohrá 6. a 7. októbra o 19.00 hod. na Stanici Žilina-Záriečie. Turné je realizované v spolupráci s kultúrnymi centrami Tabačka Kulturfabrik, Záhrada – Centrum nezávislej kultúry, Stanica Žilina-Záriečie a občianskym združením SKOK!.

Vstupenky sú dostupné cez https://www.predpredaj.sk.

Autor: Barbora Uríková
Foto: Stanica Žilina-Záriečie

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *