štvrtok - 29. februára, 2024
, Strašidelný hrad na Solinkách je už minulosťou

Strašidelný hrad na Solinkách je už minulosťou

Desaťročia rozostavaná a pre okolie nebezpečná stavba uprostred sídliska Solinky prezývaná „Strašidelný hrad“ je od dnešného dňa minulosťou. Na rozdiel od predchádzajúcich primátorov mesta, ktorí tento dlhoročný problém nedokázali vyriešiť v prospech obyvateľov Soliniek, sa súčasný primátor mesta Žilina Igor Choma usiloval o to, aby stavba bola dostavaná alebo zbúraná. Po náročných rokovaniach sa zo „Strašidelného hradu“ stalo obchodné centrum, ktoré doplnilo občiansku vybavenosť sídliska.

„Celé svoje predchádzajúce funkčné obdobie primátora som sa usiloval o to, aby sa zásadne zmenil dlhoročný problém so „Strašidelným hradom“. Keďže súčasná legislatíva nám neumožnila efektívne konať a tento problém vyriešiť, pretože je to súkromný majetok, musel som hľadať riešenia, ktoré budú prínosné pre obyvateľov Soliniek. Výsledok je konečne tu, stavba je dostavaná,“ informoval primátor mesta Žilina Igor Choma.

Po rokovaniach s primátorom informoval už v septembri 2014 vtedajší vlastník stavby – spoločnosť DREVONA NP, s.r.o., že intenzívne rokuje s najvážnejším záujemcom – spoločnosťou BILLA s.r.o. o prenájom obchodných priestorov, ktoré vzniknú po dostavbe stavby uprostred sídliska Solinky. Tak sa aj stalo a dnes 2. decembra spoločnosť BILLA s.r.o. otvorila svoju ďalšiu prevádzku v Žiline. Na slávnostnom dokončení a otvorení predajne sa zúčastnil prvý zástupca primátora mesta Žilina Patrik Groma, ktorý vyjadril potešenie nad vyriešeným dlhoročným problémom sídliska Solinky. Primátor Igor Choma vyrokoval aj to, že novovybudované parkovacie miesta v blízkosti obchodného domu budú po ukončení otváracích hodín slúžiť aj pre potreby obyvateľov. Obchodné centrum Solinky – Žilina vzniklo v 4-podlažnej budove. Na prízemí sa nachádza predajňa BILLA, na prvom poschodí bude údajne výstavná predajňa DREVONA, druhé poschodie bude využité na ďalšie komerčné účely (prenájom) a časť strechy by mala slúžiť ako terasa kaviarne.

S výstavbou obchodného centra začala Jednota v roku 1990. Stavba mala byť ukončená o tri roky neskôr. Potom stavba pripadla mestu, ktoré ho za primátora Jána Slotu predalo žilinskej firme Uniflex. Vtedajší primátor Žiliny bez vedomia zastupiteľstva sa týmto majetkom mesta zaručil podnikateľovi za 50-miliónový úver od banky (asi 1,66 mil. eur). Ten však úver nesplatil a budovu nedostaval. Banka pohľadávku predala, a tá menila majiteľov. Budova postupne schátrala a uprostred sídliska pôsobila desiatky rokov odstrašujúco. Stalo sa tam niekoľko úrazov, jeden chlapec tam prišiel o život.

, Strašidelný hrad na Solinkách je už minulosťou

Autor: Pavol Čorba/hovorca mesta Žilina
Foto: Mesto Žilina

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *