streda - 6. novembra, 2024
, Stredoškoláci si vyskúšali prácu profesionálnych časticových fyzikov
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Stredoškoláci si vyskúšali prácu profesionálnych časticových fyzikov

Stovka žiakov stredných škôl žilinského regiónu si na Žilinskej univerzite vyskúšala, ako vyzerá pracovný deň profesionálnych časticových fyzikov.

Počas nabitého programu podujatia Masterclasses sa stredoškoláci najskôr venovali teórii, v praktickej časti skúmali Z bozón, štruktúru protónu, dokonca sa pokúšali vystopovať Higgsov bozón. Masterclasses, ktoré otvárajú mladým výskumníkom dvere do špičkovej fyziky, sa v tomto roku konajú od 11. februára do 23. marca na univerzitách v 45-tich krajinách. Katedra fyziky Elektrotechnickej fakulty Žilinskej univerzity organizuje Masterclasses od ich začiatku, celkovo už dvanásťkrát.

Úvod dňa Masterclasses na Žilinskej univerzite patril prednáškam, ktoré neskôr pomohli študentom pri skúmaní výsledkov reálnych zrážok častíc, ktoré v CERNe krúžia v 27-kilometrovom urýchľovači takmer rýchlosťou svetla. Jedným z vrcholov dňa bolo hľadanie zriedkavých Higgsových bozónov. „Teória bola trochu zložitá, niektoré pojmy boli pre mňa nové, ale v cvičení sa mi podarilo identifikovať viaceré častice,“ hovorí Tomáš, študent gymnázia z Lipovského Hrádku, ktorého láka štúdium fyziky a informatiky. Po praktickej časti sa študenti zo Žiliny spojili s rovesníkmi z Francúzska, Belgicka a Maďarska, aby si vymenili skúsenosti a porovnali výsledky svojho skúmania. Telekonferenciu moderovali vedci z CERNu.

“Veľmi ma teší, že študentov téma časticovej fyziky zaujíma, sami prejavili záujem aj o ďalšie aktivity, napr. o projekt Cascade, ktorý nadväzuje na úspech Masterclasses. Je určený všetkým, ktorí sú pripravení pustiť sa hlbšie do poznávania elementárnych častíc,“ povedal koordinátor Masterclasses na Slovensku doc. Dr. Ivan Melo, PhD. „Je vzrušujúce rozprávať o veciach, ktoré vás bavia pred publikom, ktoré prahne po tom, aby sa o nich niečo dozvedelo. A to celé v spolupráci so svetovými univerzitami a CERNom. Sme súčasťou niečoho veľkého. Zo Žiliny koordinujeme toto podujatie na 7 slovenských univerzitách“, uzavrel Ivan Melo.

Autor: Katarína Géčová/oddelenie pre medzinárodné vzťahy a marketing na ŽU
Foto: uniza.sk

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *