štvrtok - 22. februára, 2024
, Strom Laca Novomeského

Strom Laca Novomeského

V piatok 20. marca sa na Strednej priemyselnej škole v Martine konalo podujatie s názvom „Strom Laca Novomeského“. Projekt bol realizovaný práve na tejto škole, pretože sídli na ulici Novomeského. Organizátori touto cestou chceli pripomenúť, kto bol Laco Novomeský a čím je významný v našich slovenských dejinách nielen pre žiakov SPŠ, ale aj pre širokú verejnosť.

„Projekt Strom Laca Novomeského sa začal už v marci, keď sme v Turčianskej knižnici Martin a v zborovni školy inštalovali výstavu záložiek študentov našej školy,“ priblížila prípravy akcie Lenka Huňorová. Vernisáž  začala presne o 9. hodine pri strome, na ktorom viselo vyše 40 lístkov básni neďaleko budovy Strednej priemyselnej školy. Akciu zorganizovali vyučujúce Lenka Huňorová a Perla Ivaničová v spolupráci so študentmi z realizačného tímu.

Podľa slov organizátorov projektu bol deň podujatia vybraný zámerne. Okrem astronomického úkazu v podobe zatmenia Slnka či oslavy prvého jarného dňa, vyhlásila organizácia UNESCO na 21. marec Svetový deň poézie. „Chceme podporiť čítanie básní, spomenúť si na poetov  a na čas ….až sa zas budú básne čítať…“ dodala vyučujúca Huňorová.

Dôležitou súčasťou programu bola aj prednáška venovaná osobnosti Laca Novomeského. Prednášky sa zúčasnili špeciálni hostia Lukáš Perný, kulturológ, spisovateľ, príležitostný básnik a hudobník, či Jana Sivičeková, interná doktorandka Ústavu politických vied SAV, zaoberajúca sa dejinami politického myslenia na Slovensku. Tí priblížili študentom i hosťom život výnimočného autora, dobu, v ktorej žil a pôsobil a náplň spolku DAV, skupiny mladých, ľavicovo orientovaných česko-slovenských intelektuálov, ktorý sa snažil šíriť revolučné posolstvá.„Nie je cieľ popisovať spoločnosť, ale zmeniť ju,“ odznela na konci prednášky hlboká myšlienka Lukáša Perného.

Koniec celého podujatia zavŕšilo otvorenie knižnej búdky patriacej do projektu „Ďakujem, sused“. Organizátori chceli týmto činom podporiť čítanie tlačených verzií kníh. Momentálne sa búdka nachádza v priestoroch školy, kde sa majú možnosť študenti s projektom bližšie zoznámiť. Búdka už obsahuje nejaké knižné publikácie, ku ktorým pribudla aj kniha o meste Martin od viceprimátora Imricha Žigu. Knižná búdka bude čoskoro premiestnená do exteriéru, aby bola prístupná aj ostatným návštevníkom ulice a obyvateľov mesta.

Autor: Matej Somr, Lenka Huňorová

Foto: Miroslava Šturmová

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *