nedeľa - 14. júla, 2024
, Študentom sa počas leta oplatí podpísať vyhlásenie

Študentom sa počas leta oplatí podpísať vyhlásenie

Študenti, ktorí si počas leta privyrábajú na rôznych brigádach môžu u zamestnávateľa podpísať „Vyhlásenie k zdaneniu príjmov“. Takýmto spôsobom si študent môže uplatniť nárok na nezdaniteľnú časť základu dane, čo znamená, že si tak brigádnik môže finančne prilepšiť.

Nezdaniteľná časť základu dane má aktuálne výšku 316,94 eur za mesiac. Ak študent zarába menej ako je uvedená suma, tak sa mu určite vyplatí toto vyhlásenie vyplniť. Jeho príjem tak bude zdanený preddavkom na daň vo výške 0 eur. Ak však brigádnik vyhlásenie nepodpíše, automaticky sa mu príjem zdaní preddavkom na daň vo výške 19%. Ak študent za rok 2015 nezarobí viac ako 1 901,67 eura, daňové priznanie nie je povinný podať, no môže tak urobiť vo vlastnom záujme.

Nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka si môže študent uplatniť aj spätne pri vysporiadaní svojej ročnej daňovej povinnosti. Môže tak urobiť v dvoch termínoch – do 15. 2. 2016 môže zamestnávateľa požiadať o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň za rok 2015, poprípade do 31. 3. 2016 má povinnosť podať daňové priznanie v prípade, že suma jeho zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti za rok 2015 presiahne sumu 1 901,67 eura.

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *