nedeľa - 14. júla, 2024
nočné videnie, Termovízia alebo nočné videnie: Kde, ako a ktorá optika vám lepšie pomôže?
Ilustračné foto: Krasula/Shutterstock.com

Termovízia alebo nočné videnie: Kde, ako a ktorá optika vám lepšie pomôže?

Pri výbere správnej technológie pre pozorovanie v noci alebo v nízkych svetelných podmienkach je dôležité vedieť, čo môžete od konkrétnej optiky očakávať. Platí to aj pre poľovnícku termovíziu a nočné videnie, o ktorých výhodách by ste mali niečo vedieť.

Tieto dve technológie majú svoje jedinečné vlastnosti a využitie, na ktoré sa teraz spoločne pozrieme.

Skvelá detekcia teplotných rozdielov s termovíziou Hikmicro

Termovízne zariadenia využívajú stavebníci, záchranári a rôzne bezpečnostné služby. Veľmi obľúbené a užitočné sú však pri identifikácii živých tvorov v noci, pretože teplé objekty, ako sú zvieratá alebo ľudia, sa vyznačujú vyššou teplotou oproti okolitému prostrediu.

Univerzálna termovízia Hikmicro, určená pre poľovníkov, pracuje na princípe zachytávania teplotných rozdielov. Technológia umožňuje majiteľom vidieť objekty v tme alebo za znížených viditeľnostných podmienok na základe ich infračerveného žiarenia, takže výsledok pozorovania je oveľa lepší.

Aby bolo použitie termovízie v náročnom teréne jednoduché, je vybavená aj príjemnou hmotnosťou, špeciálnym povrchovým prevedením a optimálnymi rozmermi.

Nočné videnie pre zosilnenie svetla

Na rozdiel od termovízie, avšak rovnako špeciálne nočné videnie zosilňuje dostupné svetlo (vrátane infračerveného) na to, aby umožnilo používateľom vidieť v tme. Táto technológia je vhodná pre situácie, kde je určitá úroveň svetla stále dostupná, ale nie dostatočná pre normálne videnie. Nočné videnie je široko používané v vojenských a bezpečnostných aplikáciách, ako aj medzi nadšencami do prírody a poľovníkmi na pozorovanie zveri po zotmení.

Aj tieto zariadenia sú pre efektívne využitie v teréne vybavené špičkovým spracovaním, najnovšími materiálmi pri zachovaní ich optimálnej hmotnosti.

Porovnanie a využitie

Hlavným rozdielom medzi termovíziou a nočným videním je spôsob, akým tieto technológie poskytujú obraz. Termovízia je vhodná pre situácie, kde je dôležitá detekcia objektov na základe ich teploty, čo je užitočné v úplnej tme alebo za zníženej viditeľnosti. Na druhej strane, nočné videnie je závislé od dostupnosti aspoň minimálneho svetla a je ideálne pre pozorovanie pohyblivých objektov za nízkeho svetla.

Pri výbere medzi termovíziou a nočným videním je teda kľúčové zvážiť podmienky, v ktorých budú tieto technológie používané. Obe zariadenia vám ale ponúkajú viaceré unikátne výhody a sú nevyhnutnými nástrojmi pre mnoho aplikácií od lovu po bezpečnostné operácie.

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

aditíva do nafty, Wellness motorového vozidla, na ktorý by ste mali pravidelne myslieť

Wellness motorového vozidla, na ktorý by ste mali pravidelne myslieť

Každý majiteľ motorového vozidla by mal mať na pamäti, že starostlivosť o motor nie je …