piatok - 29. septembra, 2023
alergie, Trávite v interiéri veľa času? Poradíme vám, ako znížiť  príznaky alergie na prach
Ilustračné foto: New Africa/Shutterstock.com

Trávite v interiéri veľa času? Poradíme vám, ako znížiť  príznaky alergie na prach

Alergia na prach je jednou z veľmi nepríjemných chorôb, ktorá postihuje väčšinu ľudí, a pritom ju spôsobuje naozaj malé „zvieratko“, ktoré s nami žije v každej jednej domácnosti. Našťastie aj pre tieto prípady existuje niekoľko tipov, ktoré môžu pomôcť príznaky tohto typu alergie zmierniť.

Alergia na prach je ochorenie, ktoré sa vyskytuje najmä v období jeseň-zima, pretože práve v týchto časoch trávime doma v uzavretých priestoroch oveľa viac času ako na jar alebo v lete.

Príčinou alergií na prach sú roztoče, ktoré žijú najmä vo vankúšoch, prikrývkach, kobercoch a čalúnenom nábytku. Hlavnou príčinou alergií sú exkrementy roztočov vo vzduchu, preto len vysávaním príznaky neodstránite. Vašu pozornosť treba pravidelne zameriavať aj na čisté parapety a údržbu všetkých častí interiéru.

Tipy, ako eliminovať alergiu na prach

Keďže sú roztoče, ktoré spôsobujú alergiu na prach, neustále prítomné v našom životnom prostredí, nie je možné sa jej úplne zbaviť, ale skôr príznaky zmierniť. Veľmi dobrým základom sú odborné konzultácie na najlepšej alergológii Trenčín, kde sa dozviete všetko potrebné.

Je dôležité poznamenať, že roztoč sa živí padajúcim kožným tkanivom a vlasmi, preto treba začať vlastnou hygienou a pokračovať s tou v interiéri.

Miestnosť sa oplatí každý deň dobre vetrať a posteľnú bielizeň prať aspoň raz týždenne na 60 stupňov. Keďže sú roztoče prachu vo veľkom množstve prítomné aj vo vankúšoch, môže byť dobrým riešením naparovanie vankúšov v určitých intervaloch.

Podlahový koberec sa oplatí vymeniť za nejaký druh parkiet a položené koberce často čistiť a prať. Ak je v rodine dieťa, určite mu kúpte umývateľné plyšáky a snažte sa ich prať čo najčastejšie.

Pozor si treba dať aj na zvieratá, keďže aj srsť domácich zvierat je ideálnym zdrojom potravy pre roztoče. Namiesto záclon a závesov inštalujte v okolí okien kvalitné rolety, ktoré sa jednoducho udržiavajú v čistote a nie sú zdrojom, na ktorom sa ľahko usádza prach.

Klimatizačné zariadenia by mali byť vybavené vhodným filtračným zariadením a pri utieraní prachu sa oplatí dbať na to, aby ste nábytok utierali pokiaľ možno vlhkou handričkou, prípadne vysávačom, ktorý má aj filtračné zariadenie alebo pracuje s vodou.

Vďaka týmto jednoduchým opatreniam zabudnete na nepríjemné alergie, a aj v zime si budete môcť pobyt v interiéri naplno užívať.

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

kancelarske potreby, Dobite si batérie: Skvelé tipy pre viac energie na prácu aj život

Dobite si batérie: Skvelé tipy pre viac energie na prácu aj život

Načerpať energiu je dôležité pre všetky činnosti nášho každodenného života. Či už ste vystresovaní z …