sobota - 20. júla, 2024
, Trofej je už neoddeliteľnou súčasťou Eurovízie

Trofej je už neoddeliteľnou súčasťou Eurovízie

Každý rok víťazní umelci a skladatelia získajú trofej, ktorá im pripomína víťazstvo v Eurovízii. Európska vysielacia únia od roku 2008 pravidelne odovzdáva víťazovi ručne vyrábané umelecké dielo v podobe klasického mikrofónu. 

Trofej bola navrhnutá Kjellom Engmanom, ktorý pracoval v sklárskom priemysle viac ako tridsať rokov. Dnes sa venuje sklárskemu umeniu a jeho výtvory môžete nájsť na výstavách po celom svete. Každý rok je trofej jemne zmenená kvôli nápisu mesta, v ktorom sa Eurovízia koná a vlajke hostiteľskej krajiny, ktorá sa nachádza v tradičnom tvare srdca. Prvýkrát bola trofej v dnešnej verzii uvedená v roku 2008 v Belehrade, hlavnom meste Srbska.

V priebehu histórie odovzdávania trofeje došlo k jej rôznym poškodeniam. V roku 2009 sa Alexandrovi Rybakovi podarilo trofej rozbiť krátko po jej získaní, keď ju príliš silno položil na pódium. O štyri roky neskôr, po víťazstve Emmelie de Forest, bola trofej uložená do Národného múzea v Dánsku. Aké zdesenie muselo nastať, keď po otvorení krabice zistili, že je trofej rozbitá na dve časti. Našťastie ju odborníci vedeli veľmi opatrne vrátiť do pôvodného stavu.

Zdroj: eurovision.tv
Foto: Thomas Hanses (EBU)

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *