štvrtok - 25. júla, 2024
, Učaroval vám pôvab kraslíc? Pozývame na výstavu do Kaštieľa Radoľa

Učaroval vám pôvab kraslíc? Pozývame na výstavu do Kaštieľa Radoľa

Tradícia dávania  veľkonočných vajíčok za polievanie a vyšibanie dievčat pretrvala až do dnešných čias. I keď dnes sú v prevahe tie čokoládové, ručne zdobené kraslice sú stále vyhľadávané.

Sú dokladom tradičného ľudového umenia, ktoré vyniká vzorovou a tematickou pestrosťou a dokonalým vyhotovením. V dnešnej dobe  vnímame viac  estetickú stránku kraslíc, no prvotnou však bola ich rodinno-obradová funkcia. Dozvedáme sa o nej hlavne v prácach etnografov, alebo  priamo z rozhovorov s našimi najstaršími, ktorí spomienky na veľkonočné zvykoslovie uchovávajú ešte v živej pamäti.

Vajíčko bolo odpradávna symbolom plodnosti, znovuzrodenia, života, príchodu jari a jeho škrupina symbolizovala pocit bezpečia. Výzdobou vajíčka sa ešte znásobili jeho magické i estetické účinky. Na Kysuciach sa dávali vajíčka mládencom pri veľkonočnej šibačke pôvodne nezdobené, buď surové alebo častejšie varené. Neskôr sa vyfúknuté vajíčka prepláchli vodou s octom a poriadne sa vysušili. Niektoré ženy ich sušili na slnku a farbili ich v prírodných farbivách, ktoré vyrábali odvarom z rôznych rastlín. Vajíčka sa farbili najprv jednou farbou bez ornamentálnej výzdoby, a potom sa potreli kožkou zo slaniny alebo včelím voskom, aby sa leskli. Neskôr sa zdobili hlavne maľovaním ornamentov, olepovaním slamou, sitinou, voskom, ale i odrôtovaním. V menšej miere sa používalo leptanie zafarbených kraslíc vodou z kyslej kapusty alebo octom. Na východe Kysúc sa ujalo ojedinele batikovanie a neskôr sa vajíčka oblepovali textilnou priadzou. V niektorých obciach sa vajíčka na Veľkú noc zabalili do kupovaného farebného papiera, zaviazali sa do kúska plátna a dali sa variť.  Kysuce neboli typickou čipkárskou oblasťou, ale ak sa tu nejaká žena prisťahovala z takejto oblasti, použila na výzdobu kraslíc aj paličkovanú čipku“ –  približuje   techniky zdobenia kraslíc na Kysuciach etnograf Kysuckého múzea a správca zbierky Veľkonočné zvykoslovie Alojz Kontrik.

, Učaroval vám pôvab kraslíc? Pozývame na výstavu do Kaštieľa Radoľa

Časť kraslíc tejto zbierky je v tomto čase sprístupnená v radoľskom kaštieli, kde Kysucké múzeum v Čadci, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja,  pripravilo pre návštevníkov výstavu Pôvab kraslíc. Návštevníci si môžu pozrieť vajíčka zdobené voskom, sitinou, slamou, drôtom, priadzou a sušenými kvetmi. Z motívov dominujú rôzne ornamenty a vzory – horizontálne i vertikálne pásy,  hviezdice, kvety, zvieratá.

Zo súčasnej tvorby sú vystavené tiež tradične zdobené kraslice, no ako vidieť obľúbené sú aj kombinované techniky, pri ktorých ľudoví výrobcovia využili rôzny materiál  ako papier, špagát, koráliky, stužky, čipky. Výstava je  doplnená i textami o sviatkoch Veľkej noci a veľkonočných zvykoch na Kysuciach. Sprievodným podujatím k výstave budú  ukážky zdobenia kraslíc tradičnou technikou – olepovanie slamou. Súčasnú techniku zdobenia bude reprezentovať maľovanie sklenených kraslíc. Ukážky budú prebiehať v určené dni. Výstava je spojená s predajom a bude sprístupnená do 3. apríla 2018.

Alena Mozoľová, Kaštieľ Radoľa

, Učaroval vám pôvab kraslíc? Pozývame na výstavu do Kaštieľa Radoľa

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *