V Žilinskom kraji bolo podľa výsledkov posledného Sčítania obyvateľov, domov a bytov k 21. máju 2011 ekonomicky aktívnych 332 502 obyvateľov (48,3 percenta) a u 26 414 obyvateľov (3,8 percenta) nezistili žiadnu aktivitu. TASR o tom informovala Katarína Holienčíková z Odboru informatiky, registrov a informačných služieb Štatistického úradu (ŠÚ) SR v Žiline.
Nezamestnanosť je v Žilinskom kraji na úrovni 6,6 percenta
K okamihu sčítania mal podľa nej Žilinský kraj 688 851 trvalých obyvateľov. „V skupine ekonomicky aktívnych je najviac zastúpená skupina pracujúcich (okrem dôchodcov) s podielom 39,4 percenta z celkového počtu trvalých obyvateľov Žilinského kraja. Nezamestnaných bolo 45 321, čo predstavuje 6,6 percenta. Podiel pracujúcich dôchodcov v kraji dosiahol 1,7 percenta. Najvyšší podiel ekonomicky aktívnych obyvateľov mal podľa sčítania okres Žilina (49,9 percenta). Viac ako 49-percentný podiel ekonomicky aktívnych bol aj v okresoch Kysucké Nové Mesto a Liptovský Mikuláš,“ uviedla Holienčíková.
Okres Martin mal najnižšiu nezamestnanosť z okresov Žilinského kraja
Doplnila, že pracujúci (okrem dôchodcov) predstavovali medzi ekonomicky aktívnymi najpočetnejšiu podskupinu z trvalo bývajúcich obyvateľov. „Najvyšší podiel pracujúcich (okrem dôchodcov) bol v okrese Žilina (41,5 percenta) a Kysucké Nové Mesto (41,2 percenta). Najnižší podiel dosiahol okres Námestovo (36 percenta). Nezamestnaní tvorili druhú najpočetnejšiu podskupinu ekonomicky aktívnych obyvateľov. Najvyšší podiel nezamestnaných bol v okresoch Bytča (7,8 percenta) a Ružomberok (7,7 percenta). Viac ako 7-percentný podiel bol aj v okresoch Čadca, Liptovský Mikuláš a Turčianske Teplice. Najmenší podiel nezamestnaných mal okres Martin (5,4 percenta) zo všetkých trvalo bývajúcich obyvateľov v tomto okrese,“
V martinskom okrese máme aj najviac pracujúcich dôchodcov
Pracujúci dôchodcovia tvorili tretiu najpočetnejšou podskupinou ekonomicky aktívnych obyvateľov. „Najvyšší podiel pracujúcich dôchodcov mal okres Martin (2,4 percenta). Na druhom mieste boli okresy Liptovský Mikuláš a Žilina s (1,9 percenta). Osoby na materskej dovolenke predstavovali početne najmenšiu podskupinu ekonomicky aktívnych obyvateľov. V okresoch Žilinského kraja sa podiel osôb na materskej dovolenke pohyboval od 0,4 percenta (Turčianske Teplice) po 0,9 percenta (Námestovo) zo všetkých obyvateľov s trvalým pobytom v jednotlivých okresoch,“ uzatvorila Holienčíková.
autor: tasr, foto: europarl.europa.eu