utorok - 21. mája, 2024
, Operátorku tiesňovej linky zo Žiliny ocenili za záchranu chlapca, ktorý spadol pri hre v opustenej továrni

Operátorku tiesňovej linky zo Žiliny ocenili za záchranu chlapca, ktorý spadol pri hre v opustenej továrni

Operátorka tiesňovej linky preukázala výnimočnú profesionalitu a duchaprítomnosť, zranenému chlapcovi poskytovala psychologickú pomoc a motivovala ho k spolupráci, čo bolo kľúčové pre jeho nájdenie a rýchle poskytnutie pomoci. Božena Michaláková z Krajského operačného strediska záchrannej zdravotnej služby v Žiline zvíťazila v národnom kole súťaže 112 AWARDS v kategórii Výnimočný operátor tiesňovej linky. Cenu jej  odovzdal minister vnútra Robert Kaliňák.

Operátorka poskytla pomoc jedenásťročnému chlapcovi Filipovi Orelovi, ktorý sa pri hre v opustenej továrni vážne zranil pádom z výšky dvoch poschodí. TASR informoval Petar Lazarov z tlačového odboru Kancelárie ministra vnútra. „Zarážajúci na tejto udalosti bol fakt, že kamaráti, ktorí sa s chlapcom v opustenej továrni hrali, spanikárili a z miesta nehody ušli. Veľkým šťastím v nešťastí bol pre chlapca funkčný mobilný telefón, ktorý sa pri páde nerozbil a chlapec aj napriek veľkému utrpeniu zavolal na číslo tiesňového volania 112 a hrdinsky v spolupráci s operátorkou bojoval o svoj život,“ informoval Lazarov. Chlapca sa podľa neho podarilo zachrániť.

Cieľom je spopularizovať linku 112 v celej Európe

Cieľom celoeurópskej súťaže 112 Awards pre profesionálov aj verejnosť je popularizovať číslo tiesňového volania 112 v celej Európskej únii a podporovať jeho správne používanie, informoval Lazarov. Ďalej uviedol, že v spolupráci s Európskou asociáciou linky tiesňového volania (EENA) vyhlásilo Ministerstvo vnútra SR v tomto roku 4. ročník národného kola súťaže. Jeho víťazi postupujú do európskeho kola, ktorého výsledky budú slávnostne vyhlásené 2. apríla 2014 vo Varšave.

V roku 2010 zvíťazilo Slovensko v kategórii Výnimočný občiansky záchranársky čin s podporou čísla tiesňového volania 112 za čin Petra Adamkoviča, ktorý zachránil chlapca topiaceho sa v rieke. Minulý rok sa Slovenská republika pozitívne zviditeľnila prvenstvom v európskom kole súťaže v kategórii Výnimočný operátor pre čin operátorky Krajského operačného strediska Hasičského a záchranného zboru v Žiline Slavomíry Korduliakovej, ktorá zachránila 16-ročné dievča pred umrznutím v lese.

autor: tasr, foto: pozary.cz

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, ZA: Mesto sa chystá vynoviť Mariánske námestie aj Horný val

ZA: Mesto sa chystá vynoviť Mariánske námestie aj Horný val

Žilinská radnica sa chystá vynoviť Mariánske námestie v historickom centre. Mesto tiež plánuje zrekonštruovať Kamennú …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *