štvrtok - 18. apríla, 2024
, Mnísi Shaolin prídu do Žiliny. Pozrite si šokujúce kúsky majstrov Kung Fu

Mnísi Shaolin prídu do Žiliny. Pozrite si šokujúce kúsky majstrov Kung Fu

Denne vstávajú o 5:00. Ak nesplnia zadanie, bijú ich palicami, niekedy musia hodiny vydržať stáť na hlave. Napriek tomu sa mnísi v Šaolinskom kláštore roky zdokonaľujú v bojových umeniach. Niektoré z ich cvičení je však dobré zaradiť aj do bežného tréningu na zlepšenie v oblastiach, ktoré sa činkami vypracovať nedajú.

V Šaolinskom kláštore žije veľké množstvo mníchov, ktorých cesta ku kung fu bola viac či menej tradičná. Do kláštora zvyčajne vstupujú mnísi vo veku 3 až 4 rokov a postupne sa zdokonaľujú prostredníctvom tvrdého režimu v tomto legendárnom bojovom umení. V súčasnosti je možné do kláštora vstúpiť aj vo vyššom veku a stať sa majstrom.

Medzi najzaujímavejšie v športovom svete patria schopnosti šaolinských mníchov vytrhnúť strom holými rukami aj s koreňmi, kliky na prstoch či tlačenie ťažkého bremena oštepom s hrotom nasmerovaným na vlastný krk. Je vôbec možné aspoň časť toho dosiahnuť v našich podmienkach? Tréning základov kung fu je dostupný aj na Slovensku, majstrovstvo sa dá dosiahnuť len v Číne.

Zoznam 72 cvičení kung fu sa po prvýkrát použil v čase dynastie Ming (14. až 17. storočie), čo je vzhľadom na dátum vzniku samotného umenia relatívne neskoro. Známe sú najmä vďaka filmom (predovšetkým s legendárnym Bruce-om Lee), ktoré sa pravidelne objavujú na televíznych obrazovkách. V klasickom zozname nájdete cvičenia ako železná dlaňzlatý zvon a ďalšie.

Čo z kung fu teda možno zakomponovať do pravidelného tréningu? Zaradenie súboru cvičení do programu v posilňovni môže na prvý pohľad ostatným vyvolať úsmev na tvári, no je to vhodná alternatíva pre tých, čo nechcú chodiť na hodiny jogy. Ak je potrebné zväčšiť ohybnosť, potom by doplnenie mohlo vyzerať nasledovne:

1. časť – plynulé prechody medzi pozíciami, v každej pozícii zotrvať 3 až 5 nádychov

pozícia kôň

pozícia luk

pozícia tiger

pozícia mačky

2. časť – kopy určené na strečing

kopy vpred – 3 série po 10 cvikov na každú nohu

kopy do strany – 3 série po 10 cvikov na každú nohu

3. časť – meditácia v stoji – 10 minút

Precvičovať kung fu a vzdelávať ďalších môžu mnísi až po dlhoročnom tréningu. To najlepšie z ich majstrovstva bude možné opäť vidieť aj na Slovensku. Počas svojho februárového turné budú drviť dlažobné kocky na tele, oštepom tlačiť ťažké bremená ale i hádzať ihlu cez sklo. Špeciálna dvojhodinová šou bude sprevádzaná komentárom v slovenčine a počas programu diváci spoznajú tajomný svet čínskej filozofie a mytológie, múdrosť zen budhizmu, no predovšetkým vidieť fantastické cvičenia.

Vystúpenia Shaolin, ktoré už boli predvedené na piatich kontinentoch a videlo ich viac ako 3 a pol milióna divákov, uvidia návštevníci v mestách po celom Slovensku. Nenechajte si ujsť program pre celú rodinu – dych vyrážajúce cvičenia v najvyššom majstrovstve predvádza skupina 16 mníchov.

Turné Šaolinskí mnísi Slovensko 2018:

  • 20.02.2018 TRENČÍN, Mestská športová hala
  • 21.02.2018 ŽILINA, Tennis Point
  • 22.02.2018 SNINA, Športová hala
  • 23.02.2018 KOŠICE, Angels Aréne
  • 24.02.2018 MICHALOVCE, Mestská športová hala
  • 25.02.2018 BRATISLAVA, Hant Aréna
  • 26.02.2018 NITRA, Mestská športová hala
  • 27.02.2018 PRIEVIDZA, Športová hala

 

Vstupenky si môžete zakúpiť cez ticketportal.sk

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Modré hory akustik, Barmuseum: Modré hory akustik

Barmuseum: Modré hory akustik

Projekt festHUDOBNE pokračuje a druhou skupinou, ktorú si pre vás pripravili v Barmuseu, sú nezameniteľný …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *