piatok - 21. júna, 2024
, V Turčianskej galérii prebieha výstava troch autoriek pod názvom Kontinuum

V Turčianskej galérii prebieha výstava troch autoriek pod názvom Kontinuum

Dovoľujeme si vás pozvať na skupinovú výstavu troch autoriek: Boženy Brezinovej (1956), Evy Péč-Brezinovej (1979) a Jany Brezinovej (1982) Kontinuum, ktorá je inštalovaná vo výstavných priestoroch Turčianskej galérie v Martine v období:  5.2.2015.- 15.3.2015. Spomínaná výstava je voľným pokračovaním výstavy Kontinuum, ktorá sa s priaznivým ohlasom uskutočnila minulý rok v galérii NBS – MMM v Kremnici. Výstava približuje  rozdielnu tvorbu autoriek, ktoré spájajú pokrvné putá a rodinné väzby.

Božena Brezinová (1956), matka dvoch dcér – umelkýň Evy a Jany, má svojský, vykryštalizovaný výtvarný prejav, ktorý osciluje medzi snovou až surrealistickou fikciou a realistickou melanchóliou. Jej maľba vyžaruje akýsi pokoj a rozjímanie až takmer meditačného charakteru, v ktorej sa snaží poetickým výtvarným jazykom sprostredkovať divákovi svoj vnútorný svet plný ženských emócii a harmónie.

 Eva Péč-Brezinová (1979) je zameraná vo svojej umeleckej tvorbe predovšetkým na dizajn knižných publikácii a obalových materiálov, významnou mierou sa angažuje i vo výskumnej činnosti v oblasti typografie, ako aj pedagogickej činnosti v Ateliéri I., Katedry vizuálnej komunikácie na VŠVU v Bratislave. Je autorkou  série troch kníh venovaných tejto problematike, ktoré vznikli v procese jej doktorandského štúdia a vedenia predmetu o praktickej typografii. Za spomínanú prácu získala v roku 2013 Cenu za typografiu v súťaži Národná cena za dizajn. Okrem toho sa venuje aj tvorbe vizuálov pre hudobné  CD. Jej tvorba je vždy prekvapujúca a zároveň charakteristická originálnym a invenčným  prístupom.

Najmladšia z vystavujúcej trojice je Jana Brezinová (1982), ktorá absolvovala štúdium maľby v IV. ateliéri prof. Ivana Csudaia ako aj v otvorenom ateliéri prof. Jána Bergera, ktorý sa výrazne podieľal na formovaní  jej výtvarného prejavu. Vo svojej doterajšej tvorbe postupne prešla vývojom od počiatočnej fázy, v ktorej prevažne dominovala abstraktná maľba s nepravidelným štrukturálnym rastrovaním organických tvarov k realistickejšiemu zobrazovaniu s prevažne figurálnymi a zvieracími motívmi, avšak s použitím výsostne pocitovej „fauvistickej“ farebnosti výrazných svietivých farieb, tak typickej pre tvorbu autorky. Farebnosť v jej podaní si žije akoby svojím vlastným životom so svojimi internými pravidlami a zákonitosťami.

Výstava, matky a dvoch dcér, profesionálnych výtvarníčok, nie je javom práve každodenným. Konfrontácia, či dialóg ich autorských prístupov, hľadanie spoločných východísk, ale aj rozdielnych generačných či osobných pohľadov v ich tvorbe, je prísľubom zaujímavého kultúrneho zážitku počas výstavy.

Výstavu kurátoruje galerista a kunsthitorik Andrej Jaroš.

Zdroj: Turčianska galéria

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *