sobota - 22. júna, 2024
, V Žiline sme si pripomenuli 71. výročie oslobodenia

V Žiline sme si pripomenuli 71. výročie oslobodenia

V piatok, 29. apríla, si položením kvetov a vencov predstavitelia Žiliny, zástupcovia diplomatického zboru akreditovaní v Slovenskej republike, priami účastníci bojov o Žilinu a okolie a ďalší vzácni hostia uctili pamiatku padlých vojakov, ktorí padli za oslobodenie Žiliny a Slovenska. Spomienkový akt sa uskutočnil pri Pomníku oslobodenia v Sade SNP a na Vojenskom cintoríne (Cintorín vojakov sovietskej armády) na Bôriku. Celým spomienkovým aktom sprevádzal hovorca mesta Žilina Pavol Čorba.    

Vo svojom príhovore Juraj Drotár za Oblastný výbor Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Žiline pripomenul odkaz generácie, ktorá prežila hrôzy vojny a položila životy za našu slobodu. Pietneho zhromaždenia sa zúčastnili poslanec Národnej rady Slovenskej republiky a primátor mesta Žilina – Igor Choma spolu so zástupcom primátora Antonom Trnovcom. Tradične nechýbal veľvyslanec Ruskej federácie v Slovenskej republike – J.E. Alexej Leonidovič Fedotov so sprievodom, veľvyslanec Bieloruskej republiky – J.E. Vladimír Serpikov, vojenský pridelenec veľvyslanca Českej republiky brigádny generál Zdeňek Jakubek, predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár, podpredseda Žilinského samosprávneho kraja – Jozef Štrba, prednosta Okresného úradu v Žiline Vladimír Maceášek, predseda Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov – Pavel Sečkár, podpredseda Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov – Juraj Drotár, priami účastníci bojov o Žilinu a jej okolia a ďalší hostia.

Pod silným tlakom oslobodzovacích vojsk začali 29. apríla podvečer nemecké motorizované jednotky ustupovať z oblasti Žiliny smerom k Hričovu. Hrozilo im totiž odrezanie ústupových ciest na Moravu a obkľúčenie. Bezprostredne predtým vojaci Červenej armády pri postupe po pravom brehu Váhu oslobodili obce Nededza, Kotrčiná Lúčka a Teplička nad Váhom a priblížili sa k Budatínu – predmestiu Žiliny. Keď v noci z 29. na 30. apríla prieskumné jednotky osloboditeľov zistili, že hlavné nepriateľské sily ustúpili a v obranných postaveniach Nemci ponechali len slabšie krycie prvky, prešli do útoku, prenasledujúc ustupujúceho nepriateľa. Stalo sa tak 30. apríla 1945 o 7. hodine ráno. Jednotky Červenej armády prišli do Žiliny od Budatína. Deň predtým ustupujúci Nemci zničili cestný most cez Váh zo Žiliny do Budatína, no vedľajší železničný most sa im už vyhodiť do vzduchu nepodarilo. Zabránili im v tom ženisti z jednotky slovenskej armády, ktorá bola v meste dislokovaná na opevňovacie práce. Poručík Karol Rihák, čatár Vladimír Čúz a Vojtech Varga napriek nemeckým strážam prenikli na most, prerezali vedenie k pripraveným náložiam, a tým most zachránili. V posledných aprílových dňoch roku 1945 postupovali k Žiline aj jednotky 1. československého armádneho zboru. Po prelomení obrany nepriateľa na hrebeňoch Malej Fatry a dobytí Strečna obsadila 3. brigáda Mojšovu Lúčku. Velenie zboru sústredilo sily na postup v smere Rosina – Turie – Lietavská Lúčka s cieľom dostať sa do Žiliny od juhu. Tretia brigáda zaujala východiskové postavenie medzi Mojšovou Lúčkou a Trnovým, 4. brigáda v priestore Stráňav a 1. brigáda dosiahla 29. apríla obce Višňové a Turie. Vojaci 3. brigády plk. Jaroslava Selnera prešli 30. apríla 1945 do útoku. Šiesty prápor spolu s prieskumnou rotou zdolal odpor nepriateľa západne od Mojšovej Lúčky, v ranných hodinách prenikol do Žiliny a o 9.30 hod. mesto obsadil.

Zdroj: zilina-gallery.sk
Foto: autor

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *