sobota - 20. júla, 2024
, Vedenie mesta Žilina si uctilo obete prvej svetovej vojny

Vedenie mesta Žilina si uctilo obete prvej svetovej vojny

V stredu 11. novembra 2015 o jedenástej hodine a jedenástej minúte zaznel dvojminútový stály tón sirény z Mestského úradu v Žiline na počesť „Dňa vojnových veteránov“. Vedenie mesta si uctilo pamiatku padlých vojakov a všetkých tragických udalostí spojených s prvou svetovou vojnou.

Mesto Žilina si dôstojne uctilo pamiatku obetí prvej svetovej vojny rozozvučaním sirény na Mestskom úrade v Žiline. Stalo sa tak v stredu 11. novembra 2015 o jedenástej hodine a jedenástej minúte. Presne v tomto čase v roku 1918 zaznela posledná salva pri podpise prímeria medzi spojencami a Nemeckom vo francúzskom meste Compiègne, ktorým sa skončila Veľká vojna. Pre hrôzy a útrapy tejto vojny bol 11. november vyhlásený za „Deň vojnových veteránov“, známy aj ako „Deň červených makov“.

Prvý zástupca primátora mesta Žilina Patrik Groma a druhý zástupca primátora mesta Žilina Anton Trnovec prijali na tento deň pozvanie od Únie vojnových veteránov, aby prišli vzdať hold padlým vojakom.

Patrik Groma si uctil padlých bojovníkov pri pamätníku obetiam prvej svetovej vojny na Starom cintoríne v Žiline. Príhovor mal aj predseda Oblastného výboru Zväzu protifašistických bojovníkov v Žiline plk. v.v. Juraj Drotár. Anton Trnovec si uctil obete vojny pri pamätníku obetiam vojny na Dlhej ulici v Bytčici. Veniec k pamätníku položil spolu s Máriou Židekovou, predsedníčkou Rady seniorov v Žiline.

„Udalosť, akou bola prvá svetová vojna, si treba pripomínať. Mali by sme sa držať hesla: Mŕtvym na pamiatku, živým na výstrahu. Dnešná generácia by nemala zabúdať na to, čo všetko si museli ľudia počas vojny vytrpieť. Heslo je pre spoločnosť varovným prstom, aby si vážili, to čo majú,“ dodal prvý zástupca primátora Patrik Groma.

Autor: Pavol Čorba/hovorca mesta Žilina
Foto: Mesto Žilina

 

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *