nedeľa - 25. februára, 2024
, Vedúca osobnosť českej výtvarnej scény Nečeradský vystavuje svoje maľby v Žiline

Vedúca osobnosť českej výtvarnej scény Nečeradský vystavuje svoje maľby v Žiline

Najrozsiahlejší súbor 84 diel nestora súčasnej českej maľby Jiřího Načeradského predstavuje výstava Jiří Načeradský v zbierke Ivana Melicherčíka, ktorú dnes sprístupnili v Považskej galérii umenia (PGU) v Žiline.

Výstava sústreďuje obrazy a kresby, ktoré tvoria ucelenú kolekciu diel 74–ročného maliara. „Je tu jeho vývojový oblúk od roku 1962 až po práce, ktoré dokončil v tomto roku a sú tu zastúpené všetky jeho tematické obdobia. Prvý obraz Špirála z roku 1985 som si kúpil pred dvadsiatimi rokmi, ale tvorbu autora som s obdivom a rešpektom sledoval už dávno predtým. Toto je najväčšia zbierka Načeradského diel na svete a dá sa povedať, že v takomto širokom vejári nebola jeho tvorba ešte nikdy vystavená,“ povedal bratislavský novinár a zberateľ Melicherčík.

Osobné stretnutie a následné priateľstvo s Načeradským považuje Melicherčík za jeden z osobitne šťastných okamihov svojho života. „Veď obrazy tohto maliara európskeho významu sú dnes pýchou mojej zbierky. Stotožnil som sa s jeho vlastnosťami – ľudskosťou, odvahou a naturelom. A myslím, že dnešná výstava patrí medzi vyvrcholenie mojej zberateľskej činnosti,“ dodal Melicherčík.

Kurátorom výstavy je riaditeľ PGU Milan Mazúr, podľa ktorého je kolekcia Načeradského obrazov zastúpená v troch cykloch. „Je to cyklus geometrických obrazov, významná kolekcia figurálnej tvorby a ostatná tvorba Načeradského od surreálnych pohľadov až po kubistické. Keď nás v minulom roku oslovila Oravská galéria, či by sme nepokračovali v projekte zberateľa Ivan Melicherčíka, samozrejme som ponuku prijal. Načeradského dielo som poznal a už ako študent na vysokej škole som túžil raz v živote sa s ním stretnúť,“ uzatvoril Mazúr.

Výstava potrvá do 6. októbra 2013.

autor: tasr, foto: tyden.cz

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *