sobota - 18. mája, 2024
, Víťazmi celoslovenského kola súťaže v robotike RoboRAVE sú aj žiaci zo Žiliny

Víťazmi celoslovenského kola súťaže v robotike RoboRAVE sú aj žiaci zo Žiliny

V dňoch 20. a 21. októbra sa na pôde Žilinskej univerzity uskutočnil druhý ročník celoslovenského kola prestížnej celosvetovej súťaže v robotike pod názvom RoboRAVE a Festival vedy a techniky AMAVET pre Žilinský kraj.

Súťaž RoboRAVE je najväčšia robotická súťaž na svete organizovaná od roku 2001 v štáte Nové Mexiko v USA. Prebieha na 5-tich kontinentoch a v 16-tich krajinách. Celoslovenské kolo v Žiline otvoril úvodnou prednáškou sám prezident tejto súťaže Russ Fisher-Ives zo Spojených štátov amerických. „Dnes je to len hra, skladať rôznych robotov, ale zajtra sa táto hra môže  stať Vašim povolaním, za ktoré dostanete zaplatené,“ charakterizoval tohtoročnú súťaž nesúcu sa v zmysle hesla: from Play to Pay.

Súťaž RoboRAVE má tri kategórie. Prvou z nich je kategória Justing (Súboj rytierov), kde úlohou každého tímu je zostrojiť robota, ktorý je schopný niesť rytiera s kopijou, pomocou ktorej má zhodiť súpera z jeho robota. Túto kategóriu vyhrali žiaci zo Základnej školy Sv. Gorazda v Žiline: Martin Morháč, Dominik Oravec a Patrícia Oravcová, ktorá bola najmladšou ženskou účastníčkou na súťaži a získala si tak zaslúžený obdiv publika.

V druhej kategórii pod menom Line Following (Doprava loptičiek do Veže) je úlohou vyvinúť robota schopného sledovať čiaru z východiskového postavenia až k veži a dopraviť čo najviac loptičiek do jej zásobníka. Víťazmi tejto kategórie sa stali členovia AMAVET klubu č. 937 z Banskej Bystrice: Daniel Koreň a Adam Ruža.

V poslednej kategórií Fire fighting (Hasenie ohňa) je úlohou tímu skonštruovať robota, ktorý je schopný uhasiť štyri sviečky. V tejto kategórii uspeli študenti Gymnázia Alejová 1 z Košíc: Stanislav Jochman, Patrik Rusnák, Andrej Pankuch a Katarína Marcinčáková.

Víťazi súťaže autonómnych robotov RoboRAVE postupujú do medzinárodného finále, ktoré sa bude konať v máji 2017 v kolumbijskom Medellíne v Južnej Amerike. Víťazi Festivalu vedy a techniky AMAVETu môžu postúpiť na rôzne medzinárodné súťaže, z ktorých najprestížnejšia je celosvetové finále Intel ISEF, ktoré sa uskutoční v máji 2017 v Los Angeles v Californii v USA.

Zo súťaže Festival vedy a techniky AMAVET v minulom roku postúpil študent Daniel Zvara zo Žiliny na celosvetovú súťaž Intel-ISEF (The Intel International Science and Engineering Fair), ktorá sa konala v americkom Pittsburghu. So svojou prácou: Počítačové videnie – Mapovanie a orientácia v 3D priestore získal 3. miesto.

V minulom roku z celoslovenskej súťaže robotov RoboRAVE postúpili do Nového Mexika v USA  aj žiaci Gymnázia Viliama Paulinyho Tótha v Martine, kde sa v máji tohto roku konal už 16-ty ročník celosvetového finále RoboRAVE International.  V rámci tohto kola postúpili až do samotného finále.

Zdroj: Žilinská univerzita v Žiline

Foto: zdroj

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *