štvrtok - 13. júna, 2024
, Vrútkam hrozí, že prídu o jedinú strednú školu

Vrútkam hrozí, že prídu o jedinú strednú školu

Gymnáziu Jozefa Cígera Hronského, ktoré je zároveň jedinou strednou školou v meste Vrútky, hrozí zatvorenie. Vyplýva to z údajného zasadnutia rady školy, ktoré sa uskutočnilo 5. februára a rozhodnutia Vyššieho územného celku (VÚC). Túto informáciu Rádiu Rebeca potvrdil aj riaditeľ vrútockého gymnázia Milan Markovič, ktorý so zrušením školy rozhodne nesúhlasí.

Proti zrušeniu gymnázia sa prostredníctvom internetu šíri aj online petícia so sloganom Podporte zachovanie jedinej strednej školy vo Vrútkach. „Dňa 5.2.2014 bolo zasadnutie rady školy a z VÚC sme dostali veľmi šokojúce správy. Máme schválený projekt na viac ako 119-tisíc eur a zodpovedná pracovníčka nám vydala zákaz ho realizovať, pričom zmluvy už sú podpísané. To nebola jediná šokujúca správa pre nás – zodpovedná pracovníčka VÚC prišla s vypracovaným návrhom na vyradenie našej školy a jej následného zrušenia, čo predložila ako jedinú alternatívu. Keďže neprijala iné návrhy, ani naše argumenty, túto petíciu vidíme ako jednu z možných pomocí pre našu záchranu,“ uvádza autor petície, ktorá už od svojho vzniku získala viac ako 400 podpisov a pozitívnych ohlasov.

Gymnázium Jozefa Cígera Hronského vzniklo 1. septembra 1958 pod prvým názvom Jedenásťročná stredná škola. Po školskej reforme v roku 1960 sa mení názov na Stredná všeobecnovzdelávacia škola s trojročnou dennou formou štúdia. Prvým sídlom školy bola budova v centre mesta na ulici Cyrila a Metoda. Základy nového areálu za riekou Turiec sa položili v roku 1961 a o dva roky sa škola presťahovala do nových priestorov. Na základe zákona o gymnáziách sa označenie školy v roku 1970 mení na gymnázium a dĺžka dennej formy štúdia sa predlžuje na 4 roky. V roku 1984 bol pristavený nový pavilón, ktorý dal škole dnešnú konečnú podobu. Škola počas svojej existencie prechádzala pod viacerých zriaďovateľov a v súčasnosti spadá pod VÚC  – Žilinský samosprávny kraj – Odbor školstva.

Ilustračné foto: internet

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *