nedeľa - 19. mája, 2024
, Vyhodnotenie súťaže „Do práce na bicykli 2016“

Vyhodnotenie súťaže „Do práce na bicykli 2016“

Máj nie je len mesiacom lásky ale aj cyklistiky. Už tradične sa počas mája koná národná kampaň „Do práce na bicykli“ na podporu dochádzky do práce na bicykli a na podporu využívania cyklodopravy. Bicykel ako dopravný prostriedok je šetrný k životnému prostrediu, peňaženke a najmä prospešný zdraviu. Preto túto kampaň mesto Žilina už dlhodobo podporuje a zlepšuje podmienky pre jej rozvoj.

Podobne ako v minulých rokoch aj tento rok sa mesto Žilina zapojilo do rovnomennej súťaže „Do práce na bicykli 2016“, ktorá prebehla v dňoch od 1. do 31. mája. Po marcovej výzve mali cyklistickí nadšenci možnosť sa zapojiť do súťaže a v uvedenom období jazdiť do práce prevažne na bicykli. Podmienkou však bola spätosť s mestom Žilina, a to buď na základe trvalého pobytu, alebo na základe miesta výkonu práce na území mesta. V tomto ročníku tak urobilo 199 nadšencov, ktorí vytvorili 61 tímov. V porovnaní s predchádzajúcim ročníkom je to viac ako 3-násobný nárast počtu súťažiacich (v roku 2015 sa do súťaže zapojilo 61 súťažiacich v 22 tímoch).

„Veľmi sa teším zvýšenému záujmu nielen o túto súťaž, ale aj o využívanie bicykla v meste. Je to signál, že ideme správnym smerom a že cyklistika v Žiline má svoje miesto a opodstatnenie. Aj naďalej budeme podporovať cyklodopravu ako súčasť udržateľnej mobility v meste. Zároveň chcem poďakovať všetkým, ktorí sa do súťaže prihlásili a jazdili do práce na bicykli, pretože to pomohlo nielen im, ale aj mestu a jeho životnému prostrediu.“ vyhlásil primátor Igor Choma.

V pondelok, 20. júna, sa na Mestskom úrade v Žiline uskutočnilo záverečné vyhodnotenie súťaže. Vyhlásili sa výsledky a ocenili sa najlepšie tímy a jednotlivci. Na záver sa žrebovala hlavná cena – detský bicykel, ktorý do súťaže venovala športová predajňa. Ostatní víťazi a členovia víťazných tímov získali darčekové poukazy na Mestskú krytú plaváreň v Žiline, permanentky na MSHK v Žiline, lístky na divadelné predstavenie Mestského divadla v Žiline, darčekové balíčky mesta Žilina a propagačné materiály oddelenia mobility.

Každý súťažiaci mal možnosť si svoje jazdy na bicykli evidovať na webovom portáli, kde sa mu najazdené jazdy a kilometre spočítavali. Aj vďaka priaznivému počasiu, ktoré vládlo v mesiaci máj sa mesto Žilina v rebríčku samospráv ocitlo na 6. mieste s 26 677, 7 spoločne najazdených kilometrov (v minulom roku to bolo 13. miesto). Objektívnejšie je, však hodnotenie samospráv z hľadiska počtu najazdených kilometrov v prepočte na počet obyvateľov. V tomto meradle Žilina obsadila 22. miesto. V prípade počtu jázd je to 28. miesto. Ušetrilo sa dokopy cca 7 172, 3 kg CO2 (v prípade, že súťažiaci by namiesto bicykla jazdili do práce autom) a odjazdili 5 092 jázd.

V rámci súťaže sa hodnotili dve kategórie:

  1. Víťazný tím s najvyšším priemerným počtom najazdených kilometrov na člena tímu sa stal tím ENGINE 2 v zostave Tomáš Turský, Michal Segin, Tomáš Polák, Ondrej Cyprich, ktorí najazdili v priemere 564, 7 km/člena.
  • najlepším jednotlivcom v tejto kategórii sa stala Anna Harvánková z tímu VČIELKY, ktorá najazdila úctyhodných 1 063 ,41 km.

  1. Víťazný tím s najvyšším priemerným počtom jázd na člena tímu sa stal tím NIZA v zostave Elena Zubajová, Alojz Nižník, ktorí odjazdili priemerne 45 jázd/člena.
  • najlepším jednotlivcom v tejto kategórii sa stali hneď dvaja súťažiaci, a to Marián Meriač z tímu LUTON a Alojz Nižník z tímu NIZA, ktorí zhodne odjazdili 54 jázd.

Víťazom Bonusovej kategórie, ktorá je určená všetkým súťažiacim, ktorí najazdili aspoň 2/3 všetkých možných jázd, sa na základe žrebovania stala Mária Jánošíková a tým získala hlavnú cenu – detský bicykel. Nutné je spomenúť, že za Krajskú prokuratúru v Žiline jazdilo najviac súťažiacich, a to 18.

Vyhlasovateľom súťaže je národný cyklokoordinátor Peter Kľučka z Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR. Hlavným organizátorom je Občianska cykloiniciatíva Banská Bystrica prostredníctvom hlavnej koordinátorky súťaže Andrei Štulajterovej. Lokálnym koordinátorom súťaže za mesto Žilina je Ľuboš Slebodník z oddelenia mobility Mestského úradu v Žiline.

Kompletné výsledky ako aj údaje o súťaži sú zverejnené na stránke www.dopracenabicykli.eu.

, Vyhodnotenie súťaže „Do práce na bicykli 2016“

Autor: Pavol Čorba/hovorca mesta Žilina
Foto: Mesto Žilina

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *