pondelok - 22. júla, 2024
, Zapojte sa do Európskeho týždňa mobility 2015

Zapojte sa do Európskeho týždňa mobility 2015

Európsky týždeň mobility je najrozšírenejšia svetová kampaň na podporu udržateľnej dopravy a od roku 2002 sa každoročne koná v týždni od 16. do 22. septembra pri príležitosti Medzinárodného dňa bez áut. Cieľom kampane je rozšíriť povedomie o vplyve dopravy na klimatické zmeny a na kvalitu života v meste, ale aj podporiť cyklodopravu a verejnú hromadnú dopravu. Motto tohtoročnej kampane je „Vyber, zmeň, kombinuj“. Na kampani sa okrem mesta Žilina podieľajú aj OZ Mulica, Stanica-Záriečie, OZ Preles, DPMŽ a Mestská polícia v Žiline.

Medzi najväčšie negatívne vplyvy motorovej dopravy v mestách patrí zhoršovanie kvality ovzdušia, zvyšovanie miery hluku, zaberanie životného priestoru, nízka efektivita prepravy, zapríčinená problémami s parkovaním a dopravnými zápchami, či narastajúci problém obezity u populácie ako dôsledok nedostatočného fyzického pohybu počas dňa. Cieľom Európskeho týždňa mobility je poukázať práve na tieto problémy a povzbudiť európske miestne samosprávy na zavádzanie opatrení udržateľnej mestskej mobility a motivovať ľudí, aby vymenili súkromné automobily za  alternatívne dopravné prostriedky.

Primátor mesta Žilina Igor Choma si dovoľuje v rámci Európskeho týždňa mobility vyzvať Žilinčanov, aby od stredy 16. septembra do utorka 22. septembra využili na cestu do práce alebo školy akúkoľvek ekologickú formu dopravy (peši, bicykel alebo  hromadná doprava).

„Obraciam sa na Žilinčanov, aby sa aj tento rok opäť zapojili do Európskeho týždňa mobility 2015. Ak vám to okolnosti dovolia, nahraďte svoje auto bicyklom či MHD dopravou, prípadne sa do práce alebo školy prejdite pešo a to nielen dňa 22. septembra, ale počas celého týždňa. Ocením, ak sa v našom meste bude čoraz viac využívať akákoľvek ekologická forma dopravy. Verím, že aj touto formou podporíme cyklistiku v našom meste a povzbudíme ľudí v športových aktivitách, ktoré sa v pozitívnom duchu odzrkadlia aj na našom zdraví,“ vyzýva primátor mesta Žilina Igor Choma. Viac informácií o ETM 2015 môžete získať na eurotm.cometm.sazp.sk.

Občania Žiliny sa v rámci Európskeho týždňa mobility 2015 môžu zapojiť do týchto aktivít:

  • ŠTRAMANDA A MODROFÚZ

Súťaž o najelegantnejšiu cyklistku/cyklistu a najvtipnejšiu fotografiu cyklistky/cyklistu.

Viac info na sport.zilina.sk

Termín: 27. 8. – 22. 9. 2015

  • PRESADNI NA MHD A VYHRAJ

Súťaž s DPMŽ o bezplatné lístky na MHD. Každý nový cestujúci, ktorý si v období od       16. – 22. 9. 2015 zakúpi čipovú kartu s predplatenými lístkami na MHD bude zaradený do zlosovania o rovnakú hodnotu predplatených lístkov.

Viac info na dpmz.sk

Termín: 16. – 22. 9. 2015

  • CYKLOŠKOLA PRE NAJMENŠÍCH

Príslušníci Mestskej polície v Žiline pozývajú všetkých malých cyklistov na detské dopravné ihrisko na Vlčincoch, aby si preskúšali znalosti z cestnej premávky a zároveň si precvičili zručnosti na cyklistickej dráhe so svetelnou signalizáciou dopravnými značkami. Po absolvovaní kondičnej jazdy každý účastník dostane vodičský preukaz malého cyklistu a malý darček. K dispozícii bude cca 30 detských bicyklov.

Viac info na mpza.sk

Termín: sobota 19. 9. 2015 od 10:00 hod.

  • VEĽKÁ JESENNÁ CYKLOJAZDA

Tradičná cyklojazda ulicami Žiliny so štartom na Námestí A. Hlinku a cieľom na Mariánskom námestí, kde sa uskutoční vyhodnotenie súťaže Štramanda a Modrofúz a koncert hudobnej skupiny Balkansambel.

Viac info na www.mulica.sk

Termín: 22. 9. 2015 o 17:00 hod.

  • VÝSKUMNÁ STANICA ŽILINSKEJ UNIVERZITY: AKO SA SIMULUJE DOPRAVNÝ UZOL

Aj Stanica Žilina-Záriečie je nielen kultúrnym, ale aj dopravným uzlom. Prečo je lepšie prevádzku aj takéhoto logistického uzla najskôr nasimulovať? Vysvetlia to Norbert Adamko a Miloš Zaťko z Fakulty riadenia a informatiky ŽU priamo na Stanici-Záriečie v Žiline.

Viac info na stanica.sk

Termín: 23. 9. 2015 o 19:00 hod.

  • WORKSHOP SKRÁŠĽOVANIA BICYKLOV

Ak máš bicykel, ktorý sa Ti už nepáči, príď si pre inšpiráciu do cyklodielne Recykel (Závodská cesta 3 v Žiline).

Viac info na mulica.sk

Termín: 26. 9. 2015 od 10:00 hod. 

 

  • S HADOM NA ZEBRE

Súťaž určená pre žiakov základných škôl, ktorí radi dochádzajú do školy inak ako autom. Viac informácií hľadaj vo svojej základnej škole.

Termín: 21. 9. – 2. 10. 2015

 

  • NA BICYKLI ZA VZDELANÍM

Prihlás sa vo svojej základnej škole na cyklojazdu, ktorá Ti umožní dozvedieť sa viac o téme, ktorá bude predmetom cyklojazdy.

Termín: 16. – 22. 9. 2015

 

  • SUSEDSKÁ SLÁVNOSŤ

Cieľom Susedskej slávnosti, ktorá sa tentoraz uskutoční na Vlčinciach, je nechať obyvateľov užiť si svoje mesto, zaplniť ulice, dať verejným priestorom nový význam a zdieľať spoločné veci. V programe dňa bude piknikovanie, ochutnávka koláčov (každý môže priniesť ten svoj), grilovanie, športové aktivity ako pétanque, slackline, lanové prekážky, pingpong, stolný futbal, kreatívne dielne pre deti a psychologické poradenstvo pre rodičov, ako aj novinky Speakers´ Corner či retro „Kukova roleta“.

Viac info na preles.sk.

Termín: 27.9.2015 od 15:00 hod.

 

  • 22.9. 2015 JE MEDZINÁRODNÝ DEŇ BEZ ÁUT

Milí vodiči, skúste v tento deň nechať svoje auto doma a prepravovať sa aspoň počas tohto dňa inak. Využiť môžete svoje nohy, bicykel alebo verejnú hromadnú dopravu, pretože ide o najekologickejšie druhy dopravy.

Viac info na nechajmeautodoma.eu

, Zapojte sa do Európskeho týždňa mobility 2015

foto: tyzdenmobility.sk

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *