utorok - 26. septembra, 2023
osvetlenie, Zariaďujete si kanceláriu? Vyberte správne osvetlenie
Ilustračné foto: Africa Studio / Shutterstock.com

Zariaďujete si kanceláriu? Vyberte správne osvetlenie

Budete pracovať doma a čaká vás zariaďovanie novej kancelárie? Potom nepodceňujte predovšetkým výber správnych svetiel. Zle osvetlená miestnosť má totiž za následok únavu aj zníženie pracovného výkonu. V niektorých prípadoch môže dokonca vyvolať aj bolesť hlavy alebo poruchy spánku.

Zvoľte správnu teplotu svetla

Prirodzené denné svetlo má hodnotu 5000–5500 kelvinov. Ak si zariaďujete kanceláriu, snažte sa čo najviac simulovať denné svetlo. Na prácu sa najlepšie hodia žiarivky s teplotou farby práve v týchto teplotách. Siahnite po LED žiarivkách, ktoré navyše znížia náklady na energie. LED svietidlá majú tiež dlhšiu životnosť, neblikajú a nepraskajú ako bežné žiarovky.

Pozor na ostrý jas z monitoru

Svetlo zapínajte vždy, keď pracujete. Najväčšou chybou je temná miestnosť a ostrý jas, ktorý vychádza z monitora. Pritom práve nedostatočne osvetlená miestnosť, v kombinácii so žiarivým svetlom z obrazovky, má za následok únavu, pálenie očí, chronické bolesti hlavy, zníženú výkonnosť a v dlhodobom horizonte tiež problémy so spánkom. Nastavte si na počítači znížený jas. Vaše oči vám budú vďačné.

Aj pri sedavom zamestnaní si postrážte pravidelný pohyb

Časté sedenie má za následok bolesti chrbta. Aby ste tento nepríjemný dopad čo najviac eliminovali, snažte sa na stoličke sedieť vzpriamene, s rukami do pravého uhla, opretými lakťami a oboma nohami sa dotýkajte zeme. Občas sa prejdite, pretiahnite si chrbát, krk, nohy aj ruky. Na stôl si určite zaobstarajte stolnú lampičku, ktorá vám pomôže korigovať svetlo priamo nad pracovným stolom. Siahnite po lampičke s ohybným ramenom, ktoré si nastavíte tak, ako budete práve potrebovať.

Na detailoch záleží

Počas dňa príde čas na odpočinok a načerpanie nových síl. Kancelársky priestor si zútulnite pomocou ďalších vylepšení. Ideálne je kreslo alebo gauč, nezabúdajte na kvetiny, alebo dekoračné predmety. Na steny si zaveste obrázky a fotky, ktoré vám budú robiť radosť. Práve tieto detaily majú vplyv na vaše psychické rozpoloženie a náladu.

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

kancelarske potreby, Dobite si batérie: Skvelé tipy pre viac energie na prácu aj život

Dobite si batérie: Skvelé tipy pre viac energie na prácu aj život

Načerpať energiu je dôležité pre všetky činnosti nášho každodenného života. Či už ste vystresovaní z …