štvrtok - 18. apríla, 2024
, Žilinská župa bezplatne pomáha v oblastiach práva, sociálnych vecí či zdravotníctva

Žilinská župa bezplatne pomáha v oblastiach práva, sociálnych vecí či zdravotníctva

Obyvatelia Žilinského kraja majú možnosť využiť na Úrade ŽSK bezplatné poradenstvo v oblasti práva, sociálnych vecí či zdravotníctva. Žilinský samosprávny kraj pokračuje v tradícii Župných štvrtkov a prostredníctvom osobných stretnutí pomáha svojim občanom.

„Župné štvrtky predstavujú priestor pre tých, ktorí potrebujú poradiť, usmerniť či prediskutovať záležitosti, ktorým z odborného hľadiska možno nie celkom rozumejú. V minulom roku sa nám podarilo stretnúť sa a pomôcť viac ako 1 400 obyvateľom nášho kraja a podľa najnovších informácií, v tomto roku je to už ďalších takmer pol tisíca občanov, ktorí si k nám prišli po radu,“ priblížil predseda ŽSK Juraj Blanár s tým, že právna poradňa je k dispozícii každý druhý štvrtok v mesiaci, zdravotnícke poradenstvo nájdu záujemcovia každý prvý štvrtok a sociálne rady im pracovníci Úradu ŽSK poskytnú každý pracovný deň od 8.00 hod. do 15.00 hod. „Je dôležité, aby občania vedeli, že sa na nás môžu obrátiť a my im radi poradíme, ako ďalej postupovať v problémových záležitostiach, s ktorými sa v živote môžu stretnúť,“ uviedol žilinský župan.

Právne poradenstvo, o ktoré je najväčší záujem, poskytuje rady v oblastiach občianskeho, rodinného alebo pracovného práva. „Právnici riešia najčastejšie otázky vysporiadania bezpodielového spoluvlastníctva manželov, exekúcií zo spotrebiteľských pôžičiek, rozvodov či výživného. Dôležité však je, že aj keď sa snažíme pomôcť ľuďom čo najviac, na súdoch ich už zastupovať nemôžeme, preto je naším cieľom im čo najlepšie danú problematiku priblížiť a poradiť im, na koho sa prípadne môžu ďalej obrátiť,“ zdôraznila riaditeľka právneho odboru ŽSK Ivana Žureková. Otázky z oblasti sociálnej starostlivosti a sociálnych služieb riešia pracovníci odboru sociálnych vecí ŽSK. Pomoc pri umiestnení klientov do sociálnych zariadení, poradenstvo o právach a povinnostiach prijímateľov sociálnych služieb či nasmerovanie pri riešení vybavovaní sociálnych dávok sú každodennými témami sociálneho poradenstva.

Bezplatne pomáhajú aj na odbore zdravotníctva ŽSK, kam sa môžu obrátiť občania napríklad aj s problematikou vyberania neoprávnených poplatkov. „Najmä po prijatí novely zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti sa začalo viac diskutovať o poplatkoch v zdravotníctve a pacienti často nevedeli, na koho sa môžu obrátiť. Zdravotnícke poradenstvo je tu ako pre pacientov, tak pre lekárov a verím, že napomôže k sprehľadneniu a zvýšeniu dostupnosti informácií z problematiky, ktorú má u nás v kompetencii odbor zdravotníctva,“ uzavrel J. Blanár.

Termíny právnej poradne a viac informácií nájdete na https://www.regionzilina.sk/sk/bezplatne-poradne/bezplatna-pravna-poradna/.
Termíny zdravotníckej poradne a viac informácií nájdete na https://www.regionzilina.sk/sk/aktuality/aktuality/zupne-stvrtky-prinasaju-bezplatne-poradenstvo-2.html.

Sociálne poradenstvo je na Úrade ŽSK k dispozícii každý pracovný deň od 8.00 hod. do 15.00 hod. (v stredu do 16.00 hod.).

Autor: Lenka Záteková/hovorkyňa ŽSK
Foto: Žilinský samosprávny kraj

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *