streda - 24. apríla, 2024
, Žilinská župa začala s úpravou Beskydsko – Javorníckej lyžiarskej bežeckej magistrály

Žilinská župa začala s úpravou Beskydsko – Javorníckej lyžiarskej bežeckej magistrály

Od štvrtku, 8. januára, sa začalo s úpravou celého hrebeňa Beskydsko – Javorníckej lyžiarskej magistrály. Ratrak, ktorý vyrazil z Makova – Kasární v ranných hodinách, v priebehu dňa postupne upravil stopu až na Husárik v Čadci.

Bežeckí lyžiari si tak môžu po ročnej pauze opäť vychutnať prekrásne výhľady zasnežených Javorníkov priamo z trasy magistrály. V aktuálnej zimnej sezóne pre nich pripravila Žilinská župa i niekoľko noviniek. Prvou je zariadenie GPS, ktoré je nainštalované na stroji, ktorý upravuje trasu. Záujemcovia o bežkovanie si tak jednoducho, z pohodlia domova, môžu pozrieť, ktorá časť magistrály je upravená a zjazdná. Vďaka tejto novinke sa tiež dozvedia informácie o hĺbke snehu, teplote či prípadných prekážkach na trati. Ďalšou tohtoročnou novinkou je webkamera umiestnená na trase magistrály v osade Bielovci na Semeteši. Každú hodinu zaznamená zábery z trasy a prenáša ich na stránku zilinskazupa.sk v sekcii Turistika.

V tejto sezóne plánuje tiež Žilinský kraj upravovať trasu tak, aby sa česká a slovenská stopa vždy stretla na Kasárňach a úsek Melocík – Stratenec sa tak predĺži až na Kohútku. Bežkári to budú mať vďaka tejto novinke naozaj len na skok k našim českým susedom. Ďalšou novinkou, ktorú tohtoročná zima prináša, je zmena trasovania trate. Časť trasy v úseku Kaplnka na Záblatí – Vrchrieka bude po novom vedená po pôvodnej červenej turistickej značke. „Verím, že tohtoročná zimná sezóna, nebude na rozdiel od tej predošlej, taká skúpa na sneh a že si milovníci bežkovania užijú obľúbenú Beskydsko – Javornícku magistrálu čo najdlhšie. Naše stroje na úpravu trasy sú už pripravené a snehovú stopu budú obnovovať podľa potrieb,“ uviedol žilinský župan Juraj Blanár.

Čerstvé a aktuálne informácie o dianí na trase sú dostupné na webovej stránke kraja zilinskazupa.sk v sekcii Bežkoservis. Každý záujemca tak na jednom mieste nájde všetko podstatné, a čo je dôležité, môže pridávať i vlastné fotografie a komentáre. Infoservis Beskydsko – Javorníckej magistrály funguje i na Facebooku.

Zdroj: Žilinský samosprávny kraj

Ilustračné foto: internet

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *