piatok - 13. decembra, 2024
, Žilinské podzemie opäť odkrylo mnoho zabudnutých príbehov

Žilinské podzemie opäť odkrylo mnoho zabudnutých príbehov

V piatok 30. septembra mohli milovníci histórie a divadla nazrieť do priestorov  katakomb, kde ich už pri vstupe pohltila atmosféra horiacich sviečok, operného spevu a historického tajomstva, ktorým dýcha každá stena mariánskeho podzemia.

„Toto miesto priamo pozýva k prerozprávaniu tušených, zabudnutých príbehov. Odostríme závoj dávnych vekov a prenesme sa do časov minulých. Pripomeňme si udalosti a ľudí, ktorí tu žili pred nami. Nech je to pre naše potešenie, poučenie i pobavenie. Upozorňujeme, že vstup je na vlastné nebezpečenstvo. Nech sa páči, história sa otvára“, zaznelo hneď v úvode predstavenia.

Divadelný klub Makovice, ktorý pôsobí pri Krajskom kultúrnom stredisku v Žiline v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, v spolupráci v bratmi kapucínmi, pripravili podujatie Žilina v minulosti – história pokračuje. Divadelné spracovanie historických udalosti mesta Žilina v réžii Jozefa Abafiho predstavilo divákom zaujímavé príbehy o bylinkárke Agáte, o zubárovi, o katovej dcére ale aj o kurióznom vzniku požiaru, ktorý v tých dobách nebol ničím výnimočným.

Každý návštevník sa tak mohol dozvedieť viac o histórii mesta, ale aj o konkrétnych osudoch a udalostiach zo života ľudí v dobách dávno minulých. Po predstavení bola prítomným umožnená prehliadka podzemných priestorov, ktorej sa tešili najmä tí najmenší. Účastníci tajomného večera neskrývali nadšenie a už teraz sa tešia na ďalšie pokračovanie príbehov minulosti mesta Žilina.

Autor: Viktória Svetkovská
Foto: Krajské kultúrne stredisko v Žiline

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *