streda - 24. apríla, 2024
, Žilinský festival mestoINAK: Urobme si naše mesto lepšie!

Žilinský festival mestoINAK: Urobme si naše mesto lepšie!

Urobme si naše mesto lepšie je motto festivalu mestoINAK, ktorého 3. ročník sa začne už v stredu, 19. apríla 2017. Program je opäť plný susedských akcií, odborných diskusií, či aktivít zveľaďujúcich Žilinu. Festival potrvá do nedele, 23. apríla, a v jeho programe si na svoje príde naozaj každý.

Každý deň je venovaný jednej dôležitej téme, s ktorou sa dennodenne stretávajú všetci Žilinčania. Festival začne v stredu, aktuálnou diskusiou, na tému budovania športovej infraštruktúry v meste „Šport ako podnikateľský plán.“ Pozvanie prijali primátor mesta Ing. Igor Choma, rektorka Žilinskej univerzity prof.Ing. Tatiana Čorejová, PhD. a prezident tenisového klubu Žilina, Ing. Juraj Petráš. “Vieme, že diskusie o športoviskách v Žiline sú často veľmi polarizované. Radi by sme prispeli k vytváraniu mostov  rôznymi názorovými skupinami a pomohli rozvoju športu v našom meste. Cieľom našej diskusie je načrtnúť možnosti budovania športovej infraštruktúry v mestách, samozrejme so zameraním sa na mesto Žilina,“ tvrdí Vladimír Randa, riaditeľ festivalu.

Vo štvrtok festival pokračuje výtvarným plenérom pre deti zo Základnej umeleckej školy. Nasleduje fotomaratón, čo je formát fotosúťaže určený amatérom i poloprofesionálom. Počas 2 hodín musia súťažiaci odfotiť 4 témy venované stavu verejných priestorov v meste. Následne ich odborná porota z Fotoklubu Obzor vyhodnotí a ešte v ten deň ocení víťazov. Súťažiaci si môžu čakanie na výsledky spríjemniť účasťou na populárnom vedomostnom kvíze, ktorý bude v pivárni Beervana. Ceny do fotomaratónu venovala žilinská firma PLAY Electronics.

V piatok, 21. apríla 2017, budú spoločensky zodpovedné firmy zo Žiliny čistiť ulice, na ktorých sídlia. K čisteniu si pridala aj Stredoslovenská energetika, ktorá bude s dobrovoľníkmi Ekocentra Lesopark čistiť nábrežie Rajčanky. O deň neskôr, počas Dňa Zeme, sa k akcii pridajú občania, ktorí budú čistiť ulice, na ktorých bývajú. „Sme veľmi radi, že po roku môžeme nášmu mestu opäť pomôcť v rámci akcie Vyčistime si našu ulicu. Pred rokom sa jej zúčastnilo takmer 600 dobrovoľníkov. Veľký záujem pokračuje, čomu sme veľmi radi. Zamestnanci firiem robia túto činnosť dobrovoľne vo svojom pracovnom čase. Im aj aktívnym občanom, ktorí sa pridajú patrí veľká vďaka. Vďaka tiež patrí spoločnosti METRO Cash & Carry SR, ktorá nám poskytla čistiace pomôcky a Mestu Žilina za odvoz vyzbieraného odpadu,“ povedal k akcii Vladimír Randa.

Piatkový program ešte doplní Lokál fórum v Ekocentre Lesopark. Žilina sa tak stane miestom stretnutí susedských iniciatív z celého Slovenska. Podujatie Lokál Fórum je neformálna konferencia o komunitnej práci v susedstvách. Určená je pre pracovníkov v komunitách, koordinátorov komunitných centier a ľudí aktívnych v miestnych iniciatívach, v budovaní komunít a susedských vzťahov. Do programu festivalu sa tradičnou Pecha Kucha Night zapojilo aj kultúrne centrum Stanica – Záriečie. Jedná sa o prezentačný formát, pri ktorom jeden prezentujúci predstaví svoju prácu a inšpirácie v 20 obrázkoch, pričom na každý má 20 sekúnd. Témou najbližšej akcie budú dobré nápady pre Žilinu z iných miest Slovenska a Českej republiky.

Na sobotu sa môžu tešiť všetci priaznivci bicyklov a nemotorovej dopravy. Z Námestia A. Hlinku štartuje 22. apríla o 17:00  Veľká jarná cyklojazda. „Cieľom cyklojazdy je ukázať, že aj cyklisti patria na cesty a majú plné právo komunikácie využívať a byť rešpektovaní vodičmi motorových vozidiel. Zároveň by sme radi upozornili na potrebu ďalšieho budovania cyklistickej infraštruktúry. Keďže sa tak z nášho pohľadu deje veľmi pomaly, tak v najbližšom období plánujeme verejnosti predstaviť zoznam opatrení, ktoré je možné realizovať aj bez väčších finančných prostriedkov. Veríme, že mesto Žilina sa k nemu postaví konštruktívne,“ povedal Martin Krištof z občianskeho združenia Mulica, ktoré cyklojazdu pravidelne organizuje.

V nedeľu, 23. apríla, sa uskutoční Piknik pri rieke, ktorý sa bude konať na pravej strane Váhu, na cykloceste vedúcej z Vodného diela k Budatínskemu hradu. „Na záver festivalu sme si pripravili susedskú slávnosť, tentokrát trochu inak. Na brehu rieky, ktorá Žiline vdýchla život, potom sa na ňu zabudlo a bola od mesta odrezaná železnicou i cestami. A po rokoch sa rieka Váh opäť stáva miestom na stretnutia, šport i oddych Žilinčanov. A práve na oslavu návratu rieky do života mesta si spravíme piknik na jej pravom brehu. Súčasťou pikniku bude prednáška Petra Šimka, historika dopravy z Považského múzea v Žiline o význame rieky v minulosti i debata o jej budúcom začlenení do organizmu mesta. A keďže máme radi hudbu a koláče, tak ani na ne sme nezabudli. Dobrovoľným vstupným je totiž jeden koláč, aby sme si ich mohli tradične vymieňať,“ dodala Lucia Streďanská, jedna z organizátoriek festivalu.

Festival organizuje občianske združenie Preles v rámci svojho projektu Ekocentrum Lesopark v spolupráci s Mestom Žilina, Bankou Žilina, Stanicou Žilina – Záriečie, o.z. Mulica, Fotoklubom Obzor, o.z. Kompostuj.me, ZUŠ Ľ. Árvaya a Centrom komunitného organizovania. Detailné informácie o celom programe, jednotlivých akciách, ako aj spôsobe prihlasovania nájdete na stránkach www.mestoINAK.sk a www.facebook.com/mestoINAK

 

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *