piatok - 1. marca, 2024
, Žilinský kraj žije cyklistikou

Žilinský kraj žije cyklistikou

Letné mesiace a počasie odštartovali cyklistickú sezónu naplno. Žilinský kraj zaplavili milovníci dvoch kolies nielen na viac ako 2.400 kilometroch značených cyklotrás, ale aj na mnohých súťažiach vo všetkých župných regiónoch. Nová cykloséria, ktorá začala svoj prvý ročník pod názvom Žilinská ŽUPATOUR 2016, ovládla už preteky v Turčianskych Tepliciach, Liptovskej Lužnej, Súľove a Dolnom Kubíne.

„Máme zatiaľ takmer 2.000 súťažiacich, ktorí sa postavili na štart jednotlivých župných kôl. Toto číslo sa ešte o pár stoviek cyklistov zvýši po posledných septembrových pretekoch v Snežnici, no už teraz môžem povedať, že účasť je úžasná a ŽUPATOUR sa vydarila,“ informoval predseda ŽSK Juraj Blanár, ktorý absolvoval v originálnom župnom cyklodrese preteky v Turčianskych Tepliciach a Súľove. Unikátny dres vo farbách Žilinskej župy získajú na poslednej súťaži všetci cyklisti, ktorí sa zúčastnili minimálne štyroch pretekov.

Najpopulárnejšou kategóriou je zatiaľ skupina muži od 19 do 39 rokov, v ktorej spomedzi 671 pretekárov dominuje s najvyšším počtom bodov Rastislav Balko z klubu Beer Inside Team,“ uviedol koordinátor Žilinskej ŽUPATOUR Slavomír Strečanský. Celkovo najúspešnejším súťažiacim však ostáva aj po štvrtom kole Igor Rusko z klubu Horal Bike Team zo súťažnej kategórie muži od 50 do 59 rokov.

ŽSK okrem organizácie cyklosérie pripravuje pre cyklistov i ďalšie aktivity. „Minulé leto sme spustili naše cyklobusy. Autobusy so špeciálnymi cyklovozíkmi premávajú aj tento rok do Bystrickej a Terchovskej doliny každý víkend, cez všetky sviatky a po novom tiež v piatky,“ zdôraznil J. Blanár. „Cyklistiku podporujeme dlhodobo a pracujeme na tom, aby bol Žilinský kraj skutočným rajom pre cyklistov. Obnovujeme značenia, staráme sa o cyklochodníky a sme i správcom jedinečnej trasy BikeKIA,“ doplnil žilinský župan s tým, že cyklotrasa začína na sútoku dvoch riek Kysuce a Váhu. Nadšenci cyklistiky tak vyrazia od hradu Budatín a cez Vodné dielo Žilina sa dostanú až na majestátny stredoveký hrad Strečno. K dispozícii sú i mnohé ďalšie cyklochodníky na celom území Žilinskej župy.

Autor: Lenka Záteková/hovorkyňa ŽSK
Foto: Žilinský samosprávny kraj

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *