štvrtok - 21. septembra, 2023
zlato, Zlato klesá smerom k 1 750 USD, keď sa americký dolár zotavuje

Zlato klesá smerom k 1 750 USD, keď sa americký dolár zotavuje

V minulom týždni cena zlata klesla na oblasť 1 750 USD po tom, čo sa v priebehu dňa vyšplhala nad 1 760 USD za 1 uncu. Americký dolár ťaží zo zhoršujúcej sa nálady na trhu na začiatku americkej seansy, čo núti XAU/USD pokračovať v poklese. Viac informácií o cenovom vývoji zlata si povieme v tomto článku.

Základný prehľad

Cena zlata obracia vnútrodenný pokles k oblasti 1 746 USD a počas prvej polovice európskej seansy sa vyšplhala na viac ako týždenné maximum. V súčasnosti sa obchoduje tesne nad úrovňou 1 760 USD za uncu zlata.

V čase písania článku sa cena za gram zlata pohybuje na úrovni 56 USD.

Cenu zlata naďalej podporuje slabý dolár

Vyhliadky na menej agresívne sprísnenie politiky zo strany Federálneho rezervného systému naďalej zaťažujú dolár, z ktorého naopak profituje zlato denominované v dolároch.

Zápisnica z novembrového zasadnutia Federálneho výboru pre voľný trh (FOMC) zverejnená minulý týždeň odhalila, že podstatná väčšina členov usúdila, že pomalšie tempo zvyšovania úrokových sadzieb by bolo čoskoro vhodné. Okrem toho boli členovia FOMC väčšinou spokojní s tým, že mohli prestať zvyšovať sadzby dopredu a postupovať po menších krokoch.

Klesajúce výnosy amerických štátnych dlhopisov ďalej profitujú z ceny zlata

Hodnotenie zápisnice medzitým upevnilo trhové stávky na relatívne menšie zvýšenie úrokových sadzieb o 50 bázických bodov na ďalšom zasadnutí FOMC v decembri. Je to zrejmé z predĺženia nedávneho poklesu výnosov amerických štátnych dlhopisov, čo sa považuje za ďalší faktor, ktorý zaťažuje americký dolár.

Výnos benchmarkového 10-ročného vládneho dlhopisu USA v skutočnosti klesá na najnižšiu úroveň od septembra a ďalej prispieva k zvyšovaniu prílevu investícií do zlata.

Trápenie COVID-19 v Číne tiež zvyšuje cenu zlata

Čína v sobotu hlásila rekordne vysoký počet denných infekcií. Okrem toho verejná nespokojnosť s opatreniami vyvolala protesty v celej Číne a vyvolala obavy z ďalšieho spomalenia hospodárskej aktivity. To si zase vyberá svoju daň na globálnom rizikovom sentimente a zvyšuje dopyt po zlate ako bezpečnom prístave v čase nepokojov.

Zdá sa, že cena zlata bude ďalej rásť

Zdá sa, že fundamentálne pozadie je pevne naklonené v prospech býčích obchodníkov a podporuje vyhliadky na ďalší intradenný pohyb ceny zlata smerom nahor. Pri absencii akýchkoľvek relevantných makroúdajov z USA budú obchodníci v pondelok čerpať podnety z prejavov vplyvných členov FOMC – prezidenta Fedu St. Louis Jamesa Bullarda a prezidenta newyorského Fedu Johna Williamsa.

Článok preložil a upravil Lukáš Ištvan, súkromný investor z webu www.uspesnynaburze.sk.

Zdroj článku: https://www.fxstreet.com/markets/commodities/metals/gold

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

kancelarske potreby, Dobite si batérie: Skvelé tipy pre viac energie na prácu aj život

Dobite si batérie: Skvelé tipy pre viac energie na prácu aj život

Načerpať energiu je dôležité pre všetky činnosti nášho každodenného života. Či už ste vystresovaní z …